Dyrehospital med alvorlig advarsel: Hold hunden væk fra hundeskove og fremmede hunde8. marts 2024

Dyrehospital med alvorlig advarsel: Hold hunden væk fra hundeskove og fremmede hunde

Del

Dyrehospital kommer med opråb: Hold hunden væk fra hundeskove og fremmede hunde

Ukendt Hundesygedom Skaber Travlhed hos Middelfart Dyrehospital

I de seneste dage har Middelfart Dyrehospital oplevet en usædvanlig travlhed, hvor antallet af henvendelser fra bekymrede hundeejere er steget markant. En ukendt hundesygedom hærger i øjeblikket, og symptomerne inkluderer opkast og diarré, hvoraf nogle tilfælde desværre involverer blod.

Tanya Dick, veterinærsygeplejerske hos Middelfart Dyrehospital, deler sin bekymring og rapporterer om en hastig udvikling af symptomer hos de berørte hunde. “Vi kan bare se, at det går hurtigt. Nogle af hundene har for eksempel kun haft opkast i en halv dags tid, og lige pludselig har de både blodig opkast og diarré – og det er jo meget alvorligt,” udtaler hun.

Årsagen til sygdommen er endnu ukendt, og det er uklart, om det er en virus eller en bakterie. Dog indikerer de ensartede symptomer, at det sandsynligvis er den samme sygdom, der påvirker flere hunde. Tanya Dick fremhæver, “Dét der er bemærkelsesværdigt er, at det er nøjagtigt de samme symptomer, de kommer ind med.” Det skriver Fyens.dk

Læs også  Ny edderkoppeart fundet i Danmark

For at minimere risikoen for smitte har Middelfart Dyrehospital aktivt rådet hundeejere til at undgå hundeskove og begrænse tæt kontakt mellem hundene. Tanya Dick understreger dog, at der ikke er grund til panik blandt hundeejere, og at forholdsregler som at undgå hundeskove kun er en del af den forebyggende indsats.

“Hvis man for eksempel er en gruppe hunde, som mødes hver dag i hundeskoven, og det er de samme, man ses med, så er hunden formegentligt allerede smittet før den udviser symptomer,” påpeger hun. På trods af dette vælger personalet hos Middelfart Dyrehospital selv at undlade ture til hundeskove og finder alternative måder at aktivere deres egne hunde på.

Udover at undgå tæt kontakt mellem hunde opfordrer Tanya Dick hundeejere til at være opmærksomme på at holde deres hunde væk fra fremmed hundeafføring og konsekvent samle op efter deres egne dyr. Hun forklarer, “En kæmpestor del af smitten kan formegentligt blive reduceret ved, at folk samler deres hundelort op.”

Læs også  Hvem savner mig? Politiet efterlyser ejer

Hvis en hund viser symptomer på sygdommen, opfordrer Tanya Dick ejere til straks at kontakte dyrehospitalet. “Man skal være opmærksom på hundens adfærd i forhold til de her symptomer. Vi opfordrer ikke til, at man ser tiden an eller benytter sig af de husmorråd, som florerer på nettet,” advarer hun.

Selvom det betyder ekstra ressourcer for både Middelfart Dyrehospital og hundeejere, understreger Tanya Dick, at det er afgørende for hundenes sundhed og velbefindende. “Vi vil helst have, at hundene kommer på poterne igen hurtigst muligt. Det kan vi altså kun ved at vejlede hver enkelt,” afslutter hun.

Advarsel til trafikanter: Motorvej spærret

24. februar 2026

Nyheder

Advarsel til trafikanter: Motorvej spærret

Spædbarn afgået ved døden - 32-årig mand sigtet

24. februar 2026

Krimi

Spædbarn afgået ved døden – 32-årig mand sigtet

Solgt i hele landet: Populær snack trækkes tilbage

24. februar 2026

Nyheder

Solgt i hele landet: Populær snack trækkes tilbage

Rejsekortet lukker ned: Her er datoen, du skal kende

24. februar 2026

Nyheder

Rejsekortet lukker ned: Her er datoen, du skal kende

Baby i livsfare – politiet massivt til strede på adresse

24. februar 2026

Krimi

Baby i livsfare – politiet massivt til strede på adresse

Netflix sprænger bokseverdenen: To legender mødes igen!

24. februar 2026

SPORT

Netflix sprænger bokseverdenen: To legender mødes igen!

Politiet advarer: Flere meldinger om farlige vejforhold

23. februar 2026

Nyheder

Politiet advarer: Flere meldinger om farlige vejforhold

Pas på! cyklist kører på motorvej – bilister advares nu

23. februar 2026

Nyheder

Pas på! cyklist kører på motorvej – bilister advares nu

Efterlyst flugtfange set på Falster? Politiet reagerer på nyt tip

23. februar 2026

Krimi

Efterlyst flugtfange set på Falster? Politiet reagerer på nyt tip