BREAKING: Udsender tsunami varsel18. august 2024

BREAKING: Udsender tsunami varsel

Del

Tsunami-advarsel udstedt efter kraftigt jordskælv i det østlige Rusland

Det Europæiske Seismologiske Center (EMSC) har udstedt en advarsel om mulig tsunami efter et kraftigt jordskælv med en styrke på over syv på Richterskalaen, der tidligt i dag ramte den østligste del af Rusland. Jordskælvet blev registreret i det fjerne Kamchatka-område, som er kendt for sin seismiske aktivitet og ligger tæt på flere aktive vulkaner.

Ifølge EMSC blev rystelserne målt dybt under havbunden, hvilket øger risikoen for, at en tsunami kan blive udløst. Advarslen blev udsendt på den sociale medieplatform X (tidligere kendt som Twitter), hvor centret opfordrer beboere i regionen til at forberede sig på eventuelle evakueringer. Specielt kystnære områder er i fare, og de lokale myndigheder samarbejder med internationale seismologiske centre for at vurdere den videre udvikling.

Kamchatka-regionen har tidligere oplevet lignende naturkatastrofer, og beredskabet er i højeste alarmberedskab. Ødelæggelserne fra jordskælvet kan i sig selv udgøre en trussel for infrastrukturen i regionen, men faren for en potentiel tsunami gør situationen ekstra alvorlig. Det anbefales, at beboere i lavtliggende områder langs kysten hurtigt søger højere terræn, mens de venter på yderligere informationer.

Læs også  Dreng truet under overfald af maskeret person bevæbnet med skarp genstand

Der er endnu ingen meldinger om tilskadekomne eller større materielle skader, men myndighederne advarer om, at efterskælv kan forekomme, og at situationen kan udvikle sig hurtigt. Internationale organisationer står parat til at tilbyde bistand, hvis det bliver nødvendigt.

EMSC vil fortsat overvåge situationen og udsende løbende opdateringer, mens myndighederne i Rusland træffer foranstaltninger for at beskytte befolkningen i de berørte områder.

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

28. december 2025

Nyheder

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

Store dele af hovedstaden går i sort

28. december 2025

Nyheder

Store dele af hovedstaden går i sort

Frost og sne på vej til Danmark

28. december 2025

Nyheder

Frost og sne på vej til Danmark

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

28. december 2025

Krimi

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdtSavnet kvinde fundet død – to personer anholdt

28. december 2025

Krimi

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdt

Tre mænd anholdt for falske 500-sedlerTre mænd anholdt for falske 500-sedler

28. december 2025

Nyheder

Tre mænd anholdt for falske 500-sedler

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

28. december 2025

Nyheder

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

Hund styrter ned ad skrænt - Redningsindsats i gang

28. december 2025

Nyheder

Hund styrter ned ad skrænt – Redningsindsats i gang

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger

28. december 2025

Nyheder

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger