Ung mand dømt 2,5 års fængsel for våbenbesiddelse15. oktober 2024

Ung mand dømt 2,5 års fængsel for våbenbesiddelse

Del

Kilde Tv2Østjylland.dk

Ung Mand Dømt til 2,5 Års Fængsel for Våbenbesiddelse i Hjørring

En ung mand fra Hjørring er blevet idømt 2,5 års fængsel for ulovlig besiddelse af et haglgevær og ammunition, efter han blev stoppet af Nordjyllands Politi for over et år siden. Retten i Hjørring afsagde dommen, og sagen har vakt opmærksomhed på grund af mandens farlige adfærd og hans fascination af skydevåben.

Spirituskontrol udviklede sig til våbensag

Det hele begyndte, da politiet standsede manden i trafikken, fordi de havde mistanke om, at han kørte i påvirket tilstand. Under kontrollen valgte manden pludselig at stikke af fra bilen og løbe væk fra politiet. Men en hurtig indsats fra en medbragt hundepatrulje førte til, at politiet hurtigt fandt frem til ham i nærheden af stedet.

Da betjentene fik mulighed for at undersøge bilen nærmere, gjorde de en opsigtsvækkende opdagelse. Gennem bilens ruder så de et haglgevær liggende, og en nærmere eftersøgning afslørede, at der også var 59 haglpatroner gemt i bagagerummet. Med et funktionsdygtigt våben og tilhørende ammunition i bilen stod det klart for politiet, at de havde en alvorlig sag på hænderne.

Læs også  Kraftig blæst på Storebæltsbroen: Forbud forlænget

Fascination af våben og planer om jagttegn

Under retssagen forklarede den unge mand, at han havde anskaffet sig våbnet, fordi han på et tidspunkt ønskede at tage jagttegn. Planerne blev dog aldrig ført ud i livet. Manden forklarede, at han havde hentet haglgeværet fra opbevaring og var på vej hjem, da han valgte at tage en afstikker til en fest. Det var her, politiet standsede ham.

Retten fandt det dog problematisk, at manden havde både våben og ammunition i sin bil, og hans fascination af skydevåben blev betragtet som en forværrende faktor i sagen. Det faktum, at politiet fandt 59 haglpatroner, understøttede anklagen om, at våbenet ikke blot var en forglemmelse eller et tilfældigt fund.

Skærpet straf og ubetinget frakendelse af kørekort

Som følge af fundet og den unge mands flugt fra politiet blev han idømt 2,5 års fængsel. Derudover blev han også straffet med en ubetinget frakendelse af kørekortet i seks måneder, hvilket betyder, at han ikke må køre bil i denne periode, uanset om han vælger at anke dommen eller ej.

Læs også  Vejdirektoratet advarer: Hul i vejen på motorvejen

Efter domsafsigelsen har den unge mand udbedt sig betænkningstid for at overveje, om han vil anke sagen.

Anklager Dorthe Kvist Knudsen fra Nordjyllands Politi udtrykte tilfredshed med dommen og understregede vigtigheden af, at besiddelse af ulovlige våben bliver straffet hårdt. “Når der er tale om et funktionsdygtigt våben og ammunition, er der tale om en alvorlig overtrædelse, og det har retten også afspejlet i strafudmålingen,” udtalte hun efter dommen.

Sagen illustrerer, hvordan mindre hændelser som en spirituskontrol kan udvikle sig til alvorlige våbensager, der får vidtrækkende konsekvenser.

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

28. december 2025

Nyheder

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

Hund styrter ned ad skrænt - Redningsindsats i gang

28. december 2025

Nyheder

Hund styrter ned ad skrænt – Redningsindsats i gang

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger

28. december 2025

Nyheder

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger

Flertal af danskere ønsker forbud mod privat fyrværkeri

28. december 2025

Nyheder

Flertal af danskere ønsker forbud mod privat fyrværkeri

Politiet: To ramt af fyrværkeri – gerningsmand blot 14 år

28. december 2025

Krimi

Politiet: To ramt af fyrværkeri – gerningsmand blot 14 år

20-årig anholdt med kniv

28. december 2025

Nyheder

20-årig anholdt med kniv

Mand i 60’erne død efter ulykken i skov under storm

28. december 2025

Nyheder

Mand i 60’erne død efter ulykken i skov under storm

Mand fundet i vandet – kørt til hospitalet

28. december 2025

Nyheder

Mand fundet i vandet – kørt til hospitalet

Hver fjerde dansker går tilbage til farligt fyrværkeri

28. december 2025

Nyheder

Hver fjerde dansker går tilbage til farligt fyrværkeri