Nyt i sagen:10. november 2024

Nyt i sagen: Mand fængslet efter voldsomt røveri – Par blev truet og angrebet med lægtehammer

Del

34-årig Varetægtsfængslet efter Voldsomt Røveri i Odense: Par Truede og Angrebet med Lægtehammer

En dramatisk hændelse udspillede sig lørdag aften på en parkeringsplads ved en frikirke på Østergade i Odense, da et par blev udsat for et voldsomt røveri. Den mistænkte, en 34-årig mand, blev søndag varetægtsfængslet efter et grundlovsforhør ved Retten i Odense. Overfaldet efterlod parret, en 69-årig mand og en 37-årig kvinde, chokerede og med fysiske skader.

Røveriets Forløb

Lørdag aften kl. 19 blev roen på parkeringspladsen pludselig brudt, da to mænd uventet satte sig ind på bagsædet af parrets bil. Truslerne begyndte straks, og parret blev beordret til at udlevere deres ejendele. Situationen eskalerede, da den 69-årige mand blev slået i hovedet med en lægtehammer, hvilket resulterede i en flænge ved øjet og næsen. Gerningsmændene formåede at slippe væk med kvindens mobiltelefon og pung samt mandens rygsæk.

Hurtig Anholdelse med Hjælp fra Overvågning

Efter røveriet arbejdede politiet hurtigt og målrettet. Et præcist signalement og en video fra overvågningskameraer hjalp myndighederne med at identificere og anholde den 34-årige allerede ved midnatstid. Trods anholdelsen er hans medgerningsmand stadig på fri fod, men politiet har tilkendegivet, at de har en klar idé om, hvem de leder efter.

Læs også  Vild ulykke: Bil brager ind i mur

Retten i Odense: Grundlovsforhør og Afhøring

Grundlovsforhøret søndag eftermiddag tiltrak sig opmærksomhed, da den 34-årige skulle fremstilles for en dommer. Som følge af stofmisbrug var han i abstinenstilstand og ude af stand til at afgive forklaring umiddelbart efter anholdelsen. Efter at have modtaget metadon var han dog i stand til at møde i retten, men insisterede på først at gennemgå politiets overvågningsvideo.

Ankomsten til retten viste et billede af en mand mærket af et hårdt liv: iført badesandaler og sorte arbejdsbukser, der var så store, at han måtte bruge sine hænder til at holde dem oppe. Han bar en sort sweatshirt og havde et hærget udseende med pjusket sort hår og et blåt øje.

Lukkede Døre og Varetægtsfængsling

For at beskytte efterforskningen, der fortsat pågår, blev dørene til grundlovsforhøret hurtigt lukket, da politiet stadig leder efter den anden mistænkte. Efter godt en times retsmøde blev det besluttet at varetægtsfængsle den 34-årige frem til den 6. december. Årsagen til mødets længere varighed er ikke oplyst, men det tyder på, at sagen indeholder komplekse elementer, der kræver yderligere efterforskning.

Læs også  DSB: Flere tog aflyst

Videre Efterforskning

Politiet fortsætter med at efterforske sagen intensivt for at finde frem til medgerningsmanden og samle yderligere beviser. Overfaldet har efterladt parret fysisk og psykisk rystede, og sagen har vakt stor opmærksomhed i lokalsamfundet, hvor sådanne episoder heldigvis er sjældne.

Med denne udvikling er håbet at få belyst alle aspekter af hændelsen og bringe de ansvarlige for retten, så ofrene og lokalsamfundet kan opnå en form for retfærdighed og tryghed.

LIGE NU: Vej lukket efter farligt udslip

29. april 2025

Nyheder

LIGE NU: Vej lukket efter farligt udslip

Eksplosion ved neglesalon:

29. april 2025

Nyheder

Eksplosion ved neglesalon: 31-årig varetægtsfængslet for håndgranatangreb

Populær bilproducent tilbagekalder 600.000 biler

29. april 2025

Nyheder

Populær bilproducent tilbagekalder 600.000 biler

Flere elcykeltyverier på samme vej: Har du også fået stjålet din?

29. april 2025

Nyheder

Flere elcykeltyverier på samme vej: Har du også fået stjålet din?

Gods tabt på motorvejen

29. april 2025

Nyheder

Gods tabt på motorvejen

Soldater kørt på hospitalet efter uheld med pansret køretøj under øvelse

29. april 2025

Nyheder

Soldater kørt på hospitalet efter uheld med pansret køretøj under øvelse

Trafikuheld skaber kø på Limfjordsbroen

29. april 2025

Nyheder

Trafikuheld skaber kø på Limfjordsbroen

GPS-sporet pakke afslører 3 kilo hash

29. april 2025

Nyheder

GPS-sporet pakke afslører 3 kilo hash

130 års ostetradition fortsætter: Arla overtager Them Mejeri

29. april 2025

Nyheder

130 års ostetradition fortsætter: Arla overtager Them Mejeri