Forbrugerombudsmanden: Santander og Elgiganten politianmeldt16. januar 2025

Forbrugerombudsmanden: Santander og Elgiganten politianmeldt

Del

Forbrugerombudsmanden anklager virksomhederne for ulovlig annoncering af lån

Forbrugerombudsmanden har valgt at politianmelde Elgiganten og Santander Consumer Bank for brud på markedsføringsloven. Anmeldelsen skyldes vildledende annoncering af lån i forbindelse med køb af varer hos Elgiganten. Ifølge Forbrugerombudsmanden har virksomhederne ikke levet op til lovens krav om gennemsigtighed i deres markedsføring af finansieringsmuligheder.

Misvisende annoncering af rentefri lån

Elgiganten reklamerede på Facebook med budskaber som “Finansier din MacBook helt uden omkostninger”. Dette gav forbrugerne indtryk af, at de kunne finansiere deres køb uden ekstra udgifter. Da kunderne imidlertid forsøgte at benytte sig af tilbuddet, viste det sig, at der faktisk var kreditomkostninger forbundet med lånene fra Santander Consumer Bank.

Forbrugerombudsmanden vurderer, at denne form for markedsføring er vildledende, idet forbrugerne blev stillet noget i udsigt, som i realiteten ikke stemte overens med de faktiske lånevilkår. Dette er et brud på markedsføringsloven, som netop har til formål at sikre, at virksomheder ikke anvender vildledende reklamer til at lokke forbrugerne til at tage økonomiske beslutninger.

Forbrugerombudsmandens indsats for retfærdig markedsføring

Politianmeldelsen er en del af Forbrugerombudsmandens løbende arbejde for at sikre en fair og gennemsigtig markedsføring af finansielle produkter. I en udtalelse understregede Forbrugerombudsmanden, at forbrugere skal kunne stole på de oplysninger, de modtager i reklamer, særligt når det gælder lån og økonomiske forpligtelser.

Læs også  Stort Mediehus idømt millionbøde

Denne sag kan føre til en retssag, hvor Elgiganten og Santander risikerer at blive pålagt bøder eller andre sanktioner, hvis de findes skyldige i overtrædelsen. Det vil samtidig sende et klart signal til andre virksomheder om vigtigheden af at overholde reglerne for markedsføring af kreditprodukter.

Forbrugere, der har følt sig vildledt af Elgigantens reklamer, opfordres til at kontakte Forbrugerombudsmanden eller deres lokale forbrugerorganisation for vejledning.

Kilde: Forbrugerombudsmanden

Advarsel fra beredskabet:

29. april 2025

Nyheder

Advarsel fra beredskabet: Strømnedbrud kan udløse farlig dominoeffekt i Danmark

Motorvejen delvist lukket: Havareret bil spærrer spor

29. april 2025

Nyheder

Motorvejen delvist lukket: Havareret bil spærrer spor

Hus i flammer: Ekstra beredskab kaldt ind

29. april 2025

Nyheder

Hus i flammer: Ekstra beredskab kaldt ind

Forældrepar dræbt i frontaltsammenstød - spædbarn overlevede mirakuløst

29. april 2025

Nyheder

Forældrepar dræbt i frontaltsammenstød – spædbarn overlevede mirakuløst

Massive fyringer truer: 6000 fyringer på vej

29. april 2025

Nyheder

Massive fyringer truer: 6000 fyringer på vej

Pludseligt blackout i Spanien og Portugal – nu er strømmen på vej tilbage

29. april 2025

Nyheder

Pludseligt blackout i Spanien og Portugal – nu er strømmen på vej tilbage

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

28. april 2025

Nyheder

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

28. april 2025

Krimi

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

31-årig kvinde sigtet for vold:

28. april 2025

Nyheder

31-årig kvinde sigtet for vold: Kastede ølkrus i hovedet på betjent