Syv nye redningsskibe til 341,4 millioner kroner på vej til Danmark25. februar 2025

Syv nye redningsskibe til 341,4 millioner kroner på vej til Danmark

Del

Ny generation af redningsskibe skal sikre tryghed til havs

Danmark tager et stort skridt mod forbedret kystredning. Folketingets Finansudvalg har godkendt en investering på 341,4 millioner kroner til indkøb af syv nye, moderne kystredningsfartøjer, der skal styrke den danske Kystredningstjeneste. Det oplyser Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab.

Dette belyser TV 2 ØST.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse har indgået en kontrakt om leveringen af de nye fartøjer, som forventes at blive taget i brug i perioden 2026-2028. Et af skibene får base i Gedser, mens de øvrige fordeles på redningsstationer i Skagen, Østerby, Anholt, Grenå, Rønne og Nexø.

Styrket sikkerhed for sejlere og borgere

Minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen (V), understreger vigtigheden af investeringen:

”Det har høj prioritet for mig, at Kystredningstjenesten får nye og bedre fartøjer, som vil gøre en reel forskel. Disse skibe vil ikke kun forbedre redningsberedskabet, men også øge sikkerheden for de personer, der uheldigvis skulle komme i havsnød”, udtaler ministeren i en pressemeddelelse.

Læs også  To ældre borgere faldt for bedrageritrick

De nye fartøjer af typen Danish Rescue Vessel er en del af en større fornyelsesproces af den danske kystredning. Med deres avancerede teknologi og forbedrede sejlegenskaber vil de kunne operere mere effektivt i både Kattegat og Østersøen.

Denne investering markerer et vigtigt skridt i moderniseringen af Danmarks kystredning og sikrer, at redningstjenesten kan opretholde et højt sikkerhedsniveau i mange år fremover.

Kilde: Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab, TV 2 ØST.

Influencer anholdt for at urinere på varer i supermarked

25. februar 2025

Nyheder

Influencer anholdt for at urinere på varer i supermarked

Trods DR-tilbagetrækning vises dokumentar fortsat i Grønland

25. februar 2025

Nyheder

Trods DR-tilbagetrækning vises dokumentar fortsat i Grønland

Her er ting i haven du kan forberede

25. februar 2025

Nyheder

Forårsvejret melder sin ankomst i weekenden: Her er ting i haven du kan forberede

Mistænkes for ulovlig prostitution

25. februar 2025

Nyheder

Tre unge udenlandske kvinder varetægtsfængslet: Mistænkes for ulovlig prostitution

Tragisk sag:

25. februar 2025

Nyheder

Tragisk sag: Mand dømt for drab på sin bror

Krævede 8000 kroner for at tie stille

25. februar 2025

Nyheder

Kvinde forsøgte at afpresse butik: Krævede 8000 kroner for at tie stille

Influenzapandemi:

25. februar 2025

Nyheder

Influenzapandemi: Over 60 elever sendt hjem fra efterskole

Butikstyveri førte politiet til bordel:

25. februar 2025

Nyheder

Butikstyveri førte politiet til bordel

22-årig sigtet for besiddelse af 760.000 kroner i kontanter

25. februar 2025

Nyheder

22-årig sigtet for besiddelse af 760.000 kroner i kontanter