
BREAKING: Kina slår igen – Nye toldsatser på vej
Kina slår igen: Nye toldsatser rammer amerikanske varer om få dage
Handelskonflikten mellem verdens to største økonomier blusser op med nye kinesiske modsvar på amerikansk told.
Kina tager nu endnu et skridt i den eskalerende handelskonflikt med USA. Som modsvar på de nyindførte amerikanske toldsatser meddeler det kinesiske finansministerium, at Kina vil indføre nye toldsatser på en række amerikanske varer. De kinesiske toldsatser bliver på mellem 10 og 15 procent og vil træde i kraft allerede den 10. marts.
Det fremgår af en pressemeddelelse udsendt af det kinesiske finansministerium tirsdag morgen dansk tid. Ifølge ministeriet er tiltaget en direkte reaktion på USA’s seneste forhøjelse af told på kinesiske produkter, som trådte i kraft tidligere på året.
De nye toldsatser forventes at ramme flere amerikanske eksportvarer, herunder landbrugsprodukter, teknologi og visse forbrugsgoder. Tiltaget understreger, at handelskonflikten mellem de to stormagter langt fra er slut – tværtimod risikerer situationen at udvikle sig til en decideret handelskrig med konsekvenser for den globale økonomi.
Eksperter vurderer, at forbrugere og virksomheder på begge sider af Stillehavet vil mærke konsekvenserne af de gentagne toldforhøjelser, som fordyrer handlen og skaber usikkerhed på de finansielle markeder.
Kilde: [Det kinesiske finansministerium, pressemeddelelse, 4. marts 2025]