To unge mænd risikerer udvisning4. marts 2025

15-årig pige kidnappet og udsat for ren totur: To unge mænd risikerer udvisning

Del

To mænd på 18 og 19 år tiltalt for grov frihedsberøvelse og trusler mod livet i en chokerende sag fra Vordingborg og Fyn.

Det var midt om natten den 7. september 2024, da en 15-årig pige i Vordingborg vågnede til sit livs mareridt. Ifølge anklageskriftet, som TV 2 Fyn har fået indsigt i, vågnede pigen med en kniv for halsen og en truende stemme i øret:

“Hvis du skriger, så dør du.”

Kun iført undertøj blev hun bundet med plastikstrips af to maskerede mænd – den ene iført elefanthue, den anden med underbukser trukket op over hovedet som improviseret maske. Derefter blev hun tvunget ind i bagagerummet på en bil og kørt mod Fyn.

Dette belyser TV 2 ØST.

Et døgn i frygt og ydmygelse
Bilrejsen førte til en lejlighed i Ringe, hvor pigen blev holdt fanget i 17 timer. Anklageskriftet afslører, at den ene gerningsmand undervejs smed pigens mobiltelefon ud af bilvinduet for at afskære hende fra omverdenen.

Læs også  LIGE NU: 530 Butikker siger stop overfor MobilePay

I lejligheden ventede nye ydmygelser. Pigen blev karseklippet af den ene mand, mens den anden forlod stedet for at rengøre bilen og fjerne spor. Truslerne fortsatte – hvis pigen gik til politiet, ville de slå hendes lillebror ihjel.

Som en del af overgrebene blev pigen tvunget til at indtage en pille. Da hun nægtede, blev en kniv gentagne gange hamret ned i bordet som en trussel. Pigen måtte give efter, tog pillen og faldt derefter i søvn. Hun blev også tvunget til at kysse den 19-årige mand under fangenskabet.

Politiet greb ind og befriede pigen
Senere samme aften, omkring klokken 22.30, ankom politiet til lejligheden og fik pigen befriet. Det er stadig uklart, hvem der slog alarm, men ifølge oplysninger fra politiet til Ekstra Bladet var det ikke pigen selv, der kontaktede dem.

  • Vi satte straks en større efterforskning i gang og fik hurtigt – i samarbejde med Fyns Politi – lokaliseret adressen, hvor pigen blev holdt fanget, udtaler vicepolitiinspektør Rune Dahl Nilsson til Ekstra Bladet.
Læs også  BREAKING: Svensk Politi anholder efterlyst mand -udleveres til Danmark

Risikerer fængsel og udvisning
Siden anholdelsen har de to unge mænd siddet varetægtsfængslet, og nu har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi rejst tiltale mod dem. Begge mænd risikerer udvisning, hvis de bliver dømt i sagen.

Det er endnu uvist, hvor lang en straf anklagemyndigheden vil kræve. Tidligere sager viser dog, at lignende forbrydelser har udløst flere års fængsel. Eksempelvis blev en 19-årig mand sidste år idømt fem års ubetinget fængsel for at have kidnappet sin ekskæreste i to timer og truet hende med en strømpistol.

Sagen skal behandles ved Retten i Nykøbing Falster.

Kilde: TV 2 Fyn, Ekstra Bladet, TV 2 ØST.

magnesium

4. september 2026

Nyheder

Flere køber magnesium – eksperter undrer sig

Krise i fynsk busselskab: Nu begæres det konkurs

3. september 2026

Nyheder

Krise i fynsk busselskab: Nu begæres det konkurs

Smitte efter festival: 12 ramt af mæslinger

3. september 2026

Nyheder

Smitte efter festival: 12 ramt af mæslinger

Alvorligt uheld i København: Flere cyklister involveret

3. september 2026

Nyheder

Alvorligt uheld i København: Flere cyklister involveret

Mand afgået ved døden i ulykke

3. september 2026

Nyheder

Mand afgået ved døden i ulykke

18 cyklister trodsede skiltning – fik bøde på 700 kroner

3. september 2026

Nyheder

18 cyklister trodsede skiltning – fik bøde på 700 kroner

Elever bortvist efter AI-snyd ved afgangsprøver

3. september 2026

Nyheder

Elever bortvist efter AI-snyd ved afgangsprøver

Danske skoleelever siger fra: Vil have kortere skoledage

3. september 2026

Nyheder

Danske skoleelever siger fra: Vil have kortere skoledage

Politiet advarer borgere før stor øvelse

3. september 2026

Nyheder

Politiet advarer borgere før stor øvelse