17 børn meldt ud af institutionen7. marts 2025

Dødsulykke i vuggestue får forældre til at flygte – 17 børn meldt ud af institutionen

Del

Forældrenes mistillid vokser efter tragisk hændelse i Børnehuset Harmonien

Et tragisk dødsfald i slutningen af januar har rystet både forældre og ansatte i vuggestuen Børnehuset Harmonien på Frederiksberg. En lille dreng faldt ned fra en vindueskarm og mistede senere livet – en hændelse, der nu har fået store konsekvenser for institutionens omdømme.

Ifølge Frederiksberg Kommune er 17 børn blevet udmeldt af vuggestuen siden ulykken fandt sted. Det svarer til næsten 20 procent af institutionens samlede plads til 92 børn. Den markante udmeldelse afspejler den utryghed, som flere forældre har givet udtryk for efter ulykken.

Advarsler og bekymringer blev overset

Flere tidligere ansatte og forældre har i kølvandet på ulykken fortalt om gentagne advarsler og bekymringer, der tilsyneladende ikke blev taget alvorligt. Blandt andet forklarede en tidligere vikar til B.T., at hun gentagne gange gjorde opmærksom på den farlige leg i vindueskarmene.

“Institutionen ligger i en ældre villa, hvor børnene elsker at stå i vindueskarmen og kigge ud. Der er et gitter, som forhindrer dem i at falde ud af vinduet, men der er ingen sikring på indersiden mod at falde bagover,”fortalte vikaren Cecilie til B.T.

Hun understregede, at hun mindst to gange havde udtrykt bekymring overfor fastansatte, men oplevede ikke, at der blev handlet på det.

Læs også  Amok: Ophidset mand og kvinde smadrede bil

Forældres bekymringshenvendelser ignoreret

Også forældre har tidligere forsøgt at råbe vagt i gevær. En mor fortalte, at hun ved afhentning havde set flere børn danse i vindueskarmen uden opsyn. Hun sendte kort tid efter en bekymringsmail til Frederiksberg Kommune – men fik aldrig svar.

Ledelsens afvisning af ansvar

Ledelsen i Børnehuset Harmonien har gentagne gange henvist til en udtalelse fra institutionens forældrebestyrelse, hvor de skriver:

“Det er vores vurdering, at ulykken ikke kunne have været forudset og derfor ikke kunne have været undgået. Der er ikke nogen personer, som bliver stillet til ansvar for ulykken.”

Kilde: B.T.

Fødevarestyrelsen tilbagekalder populær ret - 'smid det ud omgående'

15. august 2025

Nyheder

Fødevarestyrelsen tilbagekalder populær ret – ‘smid det ud omgående’

Solgt i Netto, Bilka og Føtex Smid det ud NU

15. august 2025

Nyheder

Solgt i Netto, Bilka og Føtex Smid det ud NU

Politiet advarer: Planlæg din rute i weekenden

15. august 2025

Nyheder

Politiet advarer: Planlæg din rute i weekenden

Politiet søger ejere til stjålne designerlamper

15. august 2025

Krimi

Politiet søger ejere til stjålne designerlamper

Kendt dansk lakridsbrand i millionhandel

15. august 2025

Nyheder

Kendt dansk lakridsbrand i millionhandel

Regeringen vil sænke afgifter for milliarder

15. august 2025

Nyheder

Billigere kaffe og chokolade på vej: Regeringen vil sænke afgifter for milliarder

DSB indsætter togbusser efter sporskiftefejl

15. august 2025

Nyheder

DSB indsætter togbusser efter sporskiftefejl

Guldsmed anholdt: Mistænkt for hvidvask af 55 millioner kroner

15. august 2025

Krimi

Guldsmed anholdt: Mistænkt for hvidvask af 55 millioner kroner

Politiet bekræfter:

15. august 2025

Nyheder

Politiet bekræfter: Mand afgået ved døden