
Nordjysk politimand dømt: Var i besiddelse af børnepornografisk materiale
Nordjysk politimand idømt bøde efter fund af ulovlige billeder
En tidligere politibetjent fra Nordjylland er blevet dømt for besiddelse af seksuelt krænkende materiale med personer under 18 år. Den 65-årige mand blev afsløret, da han uploadede flere billeder til en cloudtjeneste, hvilket førte til en anmeldelse og efterfølgende anholdelse.
Det var TV 2 Nord, der på baggrund af en aktindsigt kunne bringe historien om betjenten, der tidligere var ansat ved Nordjyllands Politi. Ifølge oplysningerne blev han anholdt for at være i besiddelse af i alt otte billeder af seksuelt krænkende karakter med børn.
Opdagelsen og anholdelsen
Sagen begyndte den 20. oktober 2022, da manden uploadede fire af de ulovlige billeder til sin Dropbox-konto. Cloudtjenesten registrerede materialet og anmeldte sagen, hvilket førte til en efterforskning. Af hensyn til habilitet blev sagen overdraget til Midt- og Vestjyllands Politi, så betjentens tidligere kolleger ikke skulle stå for efterforskningen.
Efter en undersøgelse blev manden anholdt i marts 2023. Under afhøringerne gav han skiftende forklaringer – først benægtede han ethvert kendskab til materialet, senere hævdede han, at han ikke var klar over, at det var ulovligt. Han troede fejlagtigt, at aldersgrænsen for sådant materiale var 15 år.
Retssagen og dommen
Ved Retten i Aalborg blev manden konfronteret med sine modstridende forklaringer. Under sin forklaring sagde han:
”Jeg var så forvirret, og jeg blev trukket rundt i næsen til den afhøring.”
Domstolen fandt ham skyldig og idømte ham 10 dagbøder af 800 kroner, svarende til en samlet bøde på 8.000 kroner. Han er ikke længere ansat ved Nordjyllands Politi.