Hjemmeværnet rækker ud: Vil have gamle soldater tilbage på pinden27. marts 2025

Hjemmeværnet rækker ud: Vil have gamle soldater tilbage på pinden

Del

Stigende behov for frivillige i lyset af aktuelle sikkerhedsudfordringer

Hjemmeværnet på Bornholm har iværksat en indsats for at rekruttere tidligere medlemmer tilbage i aktiv tjeneste. Dette initiativ er en reaktion på den nuværende sikkerhedssituation og de nye opgaver, der er opstået i regionen.

Dette belyser TV 2 Bornholm.

I dag udsendes der beskeder til 250 tidligere medlemmer af det Bornholmske Hjemmeværn med en opfordring til at genindtræde i tjenesten. Denne henvendelse er rettet mod alle tidligere medlemmer, uanset deres nuværende fysiske formåen eller interesse i kamptjeneste. Formålet er at udnytte den erfaring og viden, som disse tidligere medlemmer besidder, til at styrke Hjemmeværnets kapacitet på øen.

Initiativet understreger Hjemmeværnets fleksibilitet og vilje til at tilpasse sig de skiftende sikkerhedsmæssige udfordringer, som Bornholm står overfor. Ved at inkludere tidligere medlemmer, der måske ikke længere ønsker eller er i stand til at deltage i kamptjeneste, men som stadig kan bidrage med værdifulde færdigheder og erfaringer, søger Hjemmeværnet at styrke sin samlede beredskabsevne.

Læs også  Trafikkaos: Politiet deler opfordring

Dette skridt afspejler en bredere tendens inden for forsvars- og sikkerhedssektoren, hvor der lægges vægt på at mobilisere alle tilgængelige ressourcer og kompetencer for at imødegå de aktuelle udfordringer. Ved at geninddrage tidligere medlemmer håber Hjemmeværnet på Bornholm at kunne opretholde et højt niveau af beredskab og effektivitet i deres operationer.

Kilde: TV 2 Bornholm.

Advarsel fra lokalt energiselskab:

10. april 2025

Nyheder

Advarsel fra lokalt energiselskab: Risiko for millionregning til borgerne

Affald gik op i flammer:

10. april 2025

Nyheder

Affald gik op i flammer: Anden brand på blot to uger hos samme virksomhed

Hund angreb kvinde under voldsomt indbrudsforsøg

10. april 2025

Nyheder

Hund angreb kvinde under voldsomt indbrudsforsøg

fc copenhagen

10. april 2025

Nyheder

Anklagemyndigheden vil have FCK-spiller udvist af Danmark

Brødre dømt for påsat brand i sommerhus

10. april 2025

Nyheder

Brødre dømt for påsat brand i sommerhus

Vanvittig kovending:

10. april 2025

Nyheder

Vanvittig kovending: ”Det har været vildere, end vi havde frygtet”

Tragisk tagkollaps på natklub: Dødstallet stiger til 218

10. april 2025

Nyheder

Tragisk tagkollaps på natklub: Dødstallet stiger til 218

Overgreb på legeplads: Politiet søger vidner

10. april 2025

Nyheder

Overgreb på legeplads: Politiet søger vidner

Regeringen advarer:

10. april 2025

Nyheder

Regeringen advarer: Sikkerhedssituationen er den værste siden 2. verdenskrig