
Mand stukket ned i slagsmål – sigtet nægter alt
Stikflugt ved banegården: 27-årig varetægtsfængslet for grov vold
Sigtes efter knivstikkeri i centrum af Odense – nægter sig skyldig
En 27-årig mand er blevet varetægtsfængslet efter en voldsom hændelse fredag aften ved Odense Banegård Center, hvor han ifølge politiet stak en anden mand med kniv under en slåskamp. Det oplyser TV 2 Fyn.
Episoden udspillede sig i det travle trafikknudepunkt, hvor politiet hurtigt rykkede ud. Den tilskadekomne mand blev bragt til hospitalet, men meldes uden for livsfare.
Sigtelsen mod den 27-årige lød tidligere på dagen på forsøg på manddrab, men er nu ændret til grov vold. Den sigtede nægter sig skyldig i anklagerne.
Politiet har ikke ønsket at oplyse nærmere om motivet eller relationen mellem de to mænd, men efterforskningen fortsætter. Retten vurderede, at der var grundlag for at fængsle den 27-årige i foreløbigt fire uger.
Odense Banegård var kortvarigt påvirket af hændelsen, hvilket blandt andet medførte midlertidig standsning af letbanedriften. Trafikken er siden normaliseret.
Kilde: TV 2 Fyn, 21. juni 2025