
Fireårig pige skambidt i ansigtet – ejer sigtet og hund aflivet
Pige bidt i ansigtet af hund på Sydals – ejer sigtet og hund aflivet
Den voldsomme episode fandt sted i en privat have. Politiet var til stede, da hunden blev aflivet efter skambiddet.
En pige blev den 21. juni angrebet af en hund i en have på Sydals og pådrog sig bid i både ansigtet og armen. Det skriver JydskeVestkysten.
Ifølge politikommissær Grethe Bysted Andersen fra Syd- og Sønderjyllands Politi var pigens skader heldigvis ikke så alvorlige som først frygtet, men hændelsen betegnes som et skambid.
– Efter aftale med ejeren blev hunden umiddelbart efter aflivet, og politiet var til stede, da det skete. Der var tale om et skambid, hvilket også var en medvirkende årsag til den øjeblikkelige aflivning, siger politikommissæren til avisen.
Politiet ønsker ikke at oplyse, hvilken race hunden tilhørte, men understreger, at der var tale om en lovlig hunderace. Hundens ejer er blevet sigtet for overtrædelse af hundeloven.
Ifølge myndighederne er sagen nu overdraget til nærmere juridisk behandling.
Kilde: JydskeVestkysten