
Alle scener lukket: Festival ramt af voldsomt uvejr
Vejret slår ned: Ringsted Festival midlertidigt lukket ned
Uvejret tvang arrangørerne til at evakuere gæsterne og lukke alle scener
Et voldsomt tordenvejr med kraftige regnskyl har midlertidigt sat en stopper for festlighederne på Ringsted Festival. Festivalens sikkerhedschef, Henrik Stadager, bekræfter over for TV2 ØST, at hele festivalpladsen er blevet evakueret som følge af vejrsituationen.
– Vi har valgt at afbryde musikken og lukke alle tre scener for at sikre gæsternes sikkerhed, udtaler Henrik Stadager.
Evakueringen fandt sted fredag eftermiddag, da lyn og torden trak ind over området. Det voldsomme vejr gjorde det uforsvarligt at fortsætte koncerterne, og festivalledelsen handlede derfor hurtigt for at undgå fare.
Festivalgæster blev bedt om at forlade området i god ro og orden og søge ly, mens festivalens beredskab arbejder på at vurdere situationen løbende.
Arrangørerne håber at kunne genoptage programmet senere, hvis vejret tillader det. Der vil blive givet opdateringer via festivalens officielle kanaler.
Kilde: TV2 ØST