5. maj 2026Nu sker det: Grønland vil afskaffe sommertid
Dropper sommertid: Grønland vil ændre tidszoner
Naalakkersuisut bakker op om forslag – Inatsisartuts beslutning kan få stor betydning for hverdagen
Den grønlandske regering, Naalakkersuisut, støtter et forslag om at afskaffe sommertid i Grønland. Det fremgår af et svarnotat fra regeringsleder Jens-Frederik Nielsen, som ifølge mediet Sermitsiaq har fået indsigt i.
Sagen behandles aktuelt i det grønlandske parlament, Inatsisartut, hvor to lovforslag fra oppositionen tirsdag er til andenbehandling. Forslagene lægger op til, at Grønland ikke blot afskaffer sommertid, men også ser på en mulig ændring af landets tidszoner.
Kan få betydning for dagligdagen
Hvis forslaget bliver vedtaget, vil det betyde, at borgerne i Grønland fremover slipper for at stille uret frem og tilbage to gange om året. Tilhængere peger på, at det kan skabe en mere stabil døgnrytme og gøre hverdagen mere forudsigelig – både for borgere og erhvervsliv.
Samtidig kan en ændring af tidszoner få betydning for samspillet med omverdenen, herunder handel, transport og kommunikation med andre lande.
Politisk opbakning – men beslutning mangler
Naalakkersuisuts opbakning øger sandsynligheden for, at ændringerne kan blive gennemført, men den endelige beslutning afhænger af Inatsisartuts behandling af lovforslagene.
Debatten om sommertid har længe været aktuel i flere lande, hvor kritikere mener, at ordningen har begrænset effekt og kan påvirke både søvn og sundhed negativt.
Kilde: Sermitsiaq













