7. august 2026Politiet frygter for 27-årig mand – har du set ham?
Politiet efterlyser 27-årig mand – kan ikke klare sig selv
Københavns Politi beder offentligheden om hjælp til at finde den 27-årige Abdelilah, som forsvandt fra en bustur torsdag eftermiddag.
Københavns Politi er i gang med en efterlysning af den 27-årige Abdelilah, som torsdag eftermiddag forsvandt fra en bustur ved Robert Jacobsens Vej i København.
Ifølge politiet er der stor bekymring for den 27-årige, da han er infantil autist, ikke har noget verbalt sprog og ikke er i stand til at tage vare på sig selv.
Abdelilah beskrives som en mand med lysebrun hud og sort hår. Da han sidst blev set, var han iført en blå T-shirt og sorte joggingbukser.

Politiet opfordrer alle, der ser Abdelilah eller har oplysninger om, hvor han kan opholde sig, til straks at kontakte politiet på telefon 114. Selv mindre observationer kan være afgørende for eftersøgningen.
Efterlysningen deles bredt i håbet om, at offentligheden kan bidrage til, at Abdelilah bliver fundet hurtigt og bragt sikkert hjem.
Kilde: Københavns Politi.













