16. august 2026DRAMATISK FÆRGEULYKKE: Tre personer kvæstet
Færge med 160 ombord kolliderer med kaj i Stockholm
Tre personer er kommet til skade, efter en Djurgårdsfærge fik motorstop og kolliderede med kajen ved Gröna Lund i Stockholm. To personer er kørt på hospitalet.
En færgetur i det centrale Stockholm endte søndag dramatisk, da en Djurgårdsfærge med omkring 160 personer ombord kolliderede med kajen ved forlystelsesparken Gröna Lund.
Tre personer er kommet til skade i forbindelse med ulykken. To af dem havde behov for behandling på hospitalet, oplyser svensk politi. Det er endnu uklart, hvor alvorlige deres skader er.
Færgen fik motorstop
Ifølge redningstjenesten fik færgen motorstop og begyndte efterfølgende at drive på vandet mellem Skeppsholmen og Djurgården.
Færgen endte derefter med at kollidere med kajen ved Gröna Lund. Ifølge Aftonbladet har redningstjenesten beskrevet det som, at færgen efter motorstoppet “studsede” ind i kajen.
Omkring 160 passagerer befandt sig ombord, da ulykken skete. Efterfølgende blev færgen tømt for passagerer, mens redningsmandskab og politi arbejdede på stedet.
Politiet undersøger ulykken
Det præcise hændelsesforløb er endnu ikke fastlagt. Svensk politi har derfor indledt en efterforskning, som skal klarlægge, hvordan færgen kunne kollidere med kajen.
Politiet efterforsker sagen som mulig uagtsomhed i søtrafikken samt uagtsom legemsbeskadigelse.
Ulykken fik samtidig konsekvenser for færgetrafikken i området. Bådtrafikken ved Gröna Lund blev indstillet efter hændelsen, og der var søndag aften ikke nogen klar melding om, hvornår trafikken kunne genoptages.
Der er på nuværende tidspunkt ikke meldt om yderligere tilskadekomne blandt de mange personer, der befandt sig ombord.
Kilde: Aftonbladet – Olycka med Djurgårdsfärja samt svenske myndighedsoplysninger gengivet af Svenska Dagbladet.













