17. august 2026Tragisk melding: Tidligere topchef omkommet i motorcykelulykke
Søren Bonde Hansen, der gennem en lang karriere har haft ledende poster i flere danske kommuner, er død efter en motorcykelulykke ved Randers.
Den tidligere kommunaldirektør Søren Bonde Hansen er død i en motorcykelulykke ved Randers. Ulykken skete søndag.
Dødsfaldet omtales blandt andet af Folketidende og TV2 ØST. Søren Bonde Hansen var gennem mange år en markant profil i den kommunale verden og havde flere ledende stillinger bag sig.
Han var blandt andet kommunaldirektør i Guldborgsund Kommune, hvor han tiltrådte i 2016. Inden da havde han været kommunaldirektør i Sønderborg Kommune.
Søren Bonde Hansen havde lang kommunal karriere
Søren Bonde Hansen havde en omfattende karriere i den offentlige sektor.
Inden tiden i Sønderborg og Guldborgsund arbejdede han i en årrække i Odense Kommune. Her var han fra 2006 administrerende direktør for By- og Kulturforvaltningen. Han var blandt andet med til at opbygge den daværende nye forvaltning.
Tidligere havde han desuden været kommunaldirektør i Tommerup Kommune. Dermed nåede han gennem sin karriere at sætte sit præg på flere kommuner forskellige steder i Danmark.
I 2016 blev han ansat som kommunaldirektør i Guldborgsund Kommune. Her fortsatte han sin lange karriere som kommunal topchef.
Gik på pension efter mange år som topchef
Efter omkring ti år som kommunaldirektør i Guldborgsund Kommune gik Søren Bonde Hansen på pension i begyndelsen af 2026.
Kort tid efter pensioneringen er den tidligere kommunaldirektør nu død i forbindelse med en motorcykelulykke ved Randers.
Ifølge Folketidende og TV2 ØST skete den tragiske ulykke søndag.
Søren Bonde Hansen efterlader sig en lang karriere inden for den kommunale sektor. Ud over Guldborgsund og Sønderborg havde han blandt andet en central rolle i Odense Kommune.
Odense Kommune beskrev allerede i forbindelse med hans jobskifte i 2011 Søren Bonde Hansen som en dygtig og visionær leder, der havde ydet et væsentligt bidrag til kommunen.
Kilder: Folketidende, TV2 ØST, Odense Kommune og DK Nyt.













