190 milliarder skal genoplive Forsvaret – men vækker ikke begejstring25. september 2024

190 milliarder skal genoplive Forsvaret – men vækker ikke begejstring

Del

Mens 190 milliarder kroner lovet til investeringer forbliver usynlige, kæmper soldaterne med slidte bygninger og manglende ressourcer.

Selvom der er løfter om investeringer på 190 milliarder kroner til Forsvaret over de næste ti år, står man over for nødvendige besparelser i år. Udfordringerne inkluderer slidte kaserner, mangel på materiel og et utilstrækkeligt antal medarbejdere, især på Skive Kaserne.

Jørgen Christian Pedersen, fællestillidsrepræsentant for konstabler og korporaler på Skive Kaserne, udtaler: “Vi har ikke mærket noget til de penge endnu, og jeg er i tvivl om, vi nogensinde ser dem.” Ifølge Ritzau skal fire millioner kroner bruges på træningstøj til værnepligtige.

Samtidig skal Forsvaret spare 100 millioner kroner for at få årets budget til at hænge sammen. Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) udtrykker bekymring over situationen, der har ført til aflysninger af øvelser og en restriktiv ansættelsespolitik.

Dette belyser TV Midtvest.

Besparelserne medfører begrænsninger på indkøb af nødvendigheder som printerpatroner og ammunition, og mange medarbejdere sendes på tvungen afspadsering. Pedersen nævner, at vigtige reparationer af bygninger er stoppet, hvilket kan føre til dyrere løsninger senere.

Læs også  LIGE NU: Scooter påkørt: Flugtbilist sigtet og anholdt

Han er også bekymret for manglende lønstigninger, der kan få medarbejdere til at forlade Forsvaret. Ifølge tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) er rekrutteringen af militært personale en større udfordring end for andre professioner som sygeplejersker og pædagoger.

Lønninger i Forsvaret

Månedslønninger for ansatte i Forsvaret, ansat efter 1. april 2015, er som følger:

  • Sergent: 25.342,08 kr.
  • Oversergent: 27.011,33 kr.
  • Seniorsergent: 28.840,29 kr.
  • Chefsergent: 32.923,50 kr.

Forsvaret står over for store udfordringer, og det er vigtigt at finde løsninger, der sikrer en attraktiv arbejdsplads for nuværende og kommende medarbejdere.

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

28. april 2025

Nyheder

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

28. april 2025

Krimi

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

31-årig kvinde sigtet for vold:

28. april 2025

Nyheder

31-årig kvinde sigtet for vold: Kastede ølkrus i hovedet på betjent

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

28. april 2025

Nyheder

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

DBU får grønt lys:

28. april 2025

Nyheder

DBU får grønt lys: Ansigtsgenkendelse skal holde hooligans ude af Parken

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

28. april 2025

Krimi

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

28. april 2025

Nyheder

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

I nat sker det: Lyse nætter forvandler Danmark

28. april 2025

Nyheder

I nat sker det: Lyse nætter forvandler Danmark

Natklub dømt for diskrimination:

28. april 2025

Nyheder

Natklub dømt for diskrimination: Mand nægtet adgang på grund af udseende