22-årig mand anholdt for forsøg på manddrab - Krimi28. maj 2024

22-årig mand anholdt for forsøg på manddrab – Krimi

Del

22-årig Mand Anholdt for Forsøg på Manddrab efter Knivstikkeri i Esbjerg

Syd- og Sønderjyllands Politi har tirsdag over middag anholdt en 22-årig mand fra Esbjerg Kommune i forbindelse med et alvorligt knivstikkeri, der fandt sted i Esbjerg i fredags. Ifølge en pressemeddelelse fra politiet er manden sigtet for forsøg på manddrab og vil blive fremstillet i grundlovsforhør onsdag.

Knivstikkeriet, som fandt sted i Esbjergs centrum, resulterede i alvorlige skader på offeret, der blev hastet til hospitalet og nu er under intensiv behandling. Politiet har arbejdet intensivt med efterforskningen siden hændelsen og har gennemført flere afhøringer og undersøgelser af gerningsstedet.

“Vi tager denne sag meget alvorligt og har arbejdet på højtryk for at få klarlagt omstændighederne omkring knivstikkeriet,” udtaler vicepolitiinspektør Henrik Jensen fra Syd- og Sønderjyllands Politi. “Anholdelsen af den 22-årige er et vigtigt skridt i vores efterforskning, og vi fortsætter med at indsamle beviser og informationer for at sikre en retfærdig rettergang.”

Grundlovsforhøret, som finder sted onsdag, vil afgøre, om den anholdte skal varetægtsfængsles frem til en eventuel retssag. Politiet har indtil videre været sparsomme med detaljer omkring motivet bag angrebet og om, hvorvidt der er flere mistænkte i sagen.

Læs også  Politiet Efterlyser Vidner til Mistænkelig Brand - 112

Lokalsamfundet i Esbjerg er stærkt påvirket af hændelsen, og politiet har øget patruljeringen i området for at skabe tryghed blandt borgerne. Der opfordres samtidig til, at eventuelle vidner eller personer med relevant information kontakter politiet for at hjælpe med efterforskningen.

“Vi ønsker at takke borgerne for deres samarbejde og støtte i denne svære tid. Enhver lille oplysning kan være afgørende for at opklare denne sag,” tilføjer Henrik Jensen.

Politiet vil løbende informere offentligheden om udviklingen i sagen og opfordrer til, at man følger deres officielle kanaler for de seneste opdateringer.

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

28. december 2025

Nyheder

Havareret bil giver lang kø på motorvejen

Store dele af hovedstaden går i sort

28. december 2025

Nyheder

Store dele af hovedstaden går i sort

Frost og sne på vej til Danmark

28. december 2025

Nyheder

Frost og sne på vej til Danmark

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

28. december 2025

Krimi

Fyrværkeri affyret mod betjent – tre mænd sigtet

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdtSavnet kvinde fundet død – to personer anholdt

28. december 2025

Krimi

Savnet kvinde fundet død – to personer anholdt

Tre mænd anholdt for falske 500-sedlerTre mænd anholdt for falske 500-sedler

28. december 2025

Nyheder

Tre mænd anholdt for falske 500-sedler

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

28. december 2025

Nyheder

Juledagene præget af indbrud: Tallet passerer 1000

Hund styrter ned ad skrænt - Redningsindsats i gang

28. december 2025

Nyheder

Hund styrter ned ad skrænt – Redningsindsats i gang

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger

28. december 2025

Nyheder

Alvorligt uheld lukker Motorvej i begge retninger