70-årig mand snydt af it-kriminel - fik hævet større beløb fra sin konto23. november 2020

86-årig udsat for lusket tricktyveri

Del

En 86-årig kvinde fra Solrød er torsdag formiddag blevet udsat for tricktyveri, hvor hun fik bestjålet 14.500 kroner i  Solrød Center i Solrød Strand

Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.

Hændelse
Den ældre kvinde stod ved en Nordea hæveautomat klokken 10:38, for at hæve penge. PLudseligt prikker en mand hende på den ene skulder og peger på jorden, for at indikerer at hun måtte have tabt en pengeseddel.

Den 86-årig kvinde skyndte sig, at sætte en fod på pengesedlen, og vendte sig efterfølgende om mod hæveautomaten igen, hvor hun tog sine penge og sit kort og gik fra stedet.

Det var først flere timer senere at kvinden opdagede, at der var foretaget to hævninger på hendes kort, som i alt løb op i et beløb på 14.500 kroner.

Da hun kiggede nærmere på dankortet, opdagede hun, at det ikke var hendes kort, men en anden mands, hvor hun her blev klar over, at hun havde været udsat for tricktyveri ved hæveautomaten tidligere på dagen.

Læs også  LIGE NU: Alvorlig færdselsulykke

Politiet blev involveret i sagen, og efter lidt undersøgen fandt man frem til en 85-årig mand fra Herfølge, som kortet tilhørte, og som også havde været udsat for præcist det samme fupnummer torsdag formiddag ved 09:43 tiden.

Signalement af tricktyv:

  • ca. 60 år
  • dansk af udseende
  • almindelige af bygning
  • iført mørkt tøj

Desuden kunne den 86-årige kvinde fortælle, at der stod en kvinde skråt bag hende under hændelsen ved pengeautomaten, men kunne dog ikke beskrive hendes signalement.

Politiet er nu igang med at efterforske sagen, så har du derfor oplysninger i sagen der kan være relevant for politiets efterforskning bedes du henvende dig telefonisk til Midt- og Vestsjællands Politi på telefonnummer 114.


Foto: Shutterstock

 

 

 

 

Kilde: Lokal Avisen

Digital utryghed vokser: 7 ud af 10 vil beskytte sig bedre på nettet

21. april 2025

Nyheder

Digital utryghed vokser: 7 ud af 10 vil beskytte sig bedre på nettet

Hvem sendte gækkebrevet? Politiet står Uden Spor

21. april 2025

Nyheder

Hvem sendte gækkebrevet? Politiet står uden spor

ambulance rykkede ud

21. april 2025

Nyheder

Sammenstød på E20 skabte kaos – ambulance rykkede ud

Isabellas royale fødselsdagsgave:

21. april 2025

KENDTE OG KONGELIGE

Luksusgave til prinsesse Isabella: Skatteyderne betaler

Mand fik kaffen galt i halsen – opdagede sin stjålne bil i fuld fart forbi huset

21. april 2025

Krimi

Mand fik kaffen galt i halsen – opdagede sin stjålne bil i fuld fart forbi huset

Alvorlig ulykke: Varevogn bragede ind i fyldt bus

21. april 2025

Nyheder

Alvorlig ulykke: Varevogn bragede ind i fyldt bus

14-årig dræbt af løve

21. april 2025

Nyheder

14-årig dræbt af løve

Stor politiaktion i København: Flere veje spærret - 'Find andre veje'

21. april 2025

Nyheder

Stor politiaktion i København: Flere veje spærret – ‘Find andre veje’

Politiet efterlyser vidner

21. april 2025

Nyheder

Ung mand stukket ned på åben gade – Politiet efterlyser vidner