
95% af udsatte børnefamilier har ikke råd til tøj og medicin
Ny undersøgelse afslører, at økonomisk trængte familier kæmper med at betale for tøj, medicin og fritidsaktiviteter, selvom inflationen er faldende.
En stor del af Danmarks økonomisk trængte børnefamilier mærker ikke forbedringer i deres økonomiske situation, selvom inflationen er faldet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Rambøll for Egmont Fondens sekretariat i samarbejde med Dansk Folkehjælp.
Undersøgelsen peger på, at det især er nødvendigheder som tøj, medicin og fritidsaktiviteter, der ikke er plads til i familiernes stramme budgetter.
Dette belyser TV Midtvest.
Resultaterne sammenlignes med en tilsvarende undersøgelse fra 2022, som afslører en fortsat stor økonomisk belastning for mange børnefamilier.
”Familierne forsøger ofte at skjule deres økonomiske udfordringer ved at trække sig fra aktiviteter, de ikke har råd til. De finder på undskyldninger for at undgå deltagelse eller foreslår billigere eller gratis alternativer. Mange børn undlader også at fortælle deres forældre om deres behov,” udtaler Heidi Sørensen til Politiken.
En opgørelse fra Danmarks Statistik fra 2022 viser, at 47.200 børn i Danmark vokser op i relativ fattigdom, hvilket understreger problemets omfang.