28. februar 2026
ADVARSEL: Populært krydderi tilbagekaldes – solgt i Føtex og Bilka
Krydderi fra Føtex og Bilka tilbagekaldes: Indeholder skjult allergen
Fejl i pakningen kan være farlig for allergikere
En populær krydderiblanding, der er solgt i både Føtex og Bilka, bliver nu tilbagekaldt. Det oplyser producenten DAVA Foods Ingredients, som står bag produktet.
Der er tale om produktet Salling Magic Dust Rub krydderi 90 g med bedst før-datoerne 9. november 2028 og 4. februar 2029.
Forkert krydderiblanding pakket
Årsagen til tilbagekaldelsen er en fejl i produktionen. Ifølge producenten er der blevet pakket en forkert krydderiblanding i nogle af glassene. Det betyder, at produktet indeholder allergenet sennep, uden at det fremgår af varedeklarationen på emballagen.
Den manglende mærkning kan have alvorlige konsekvenser for personer med sennepsallergi, da selv små mængder kan udløse en allergisk reaktion.
Opfordring til forbrugerne
DAVA Foods Ingredients opfordrer forbrugere med sennepsallergi til ikke at indtage produktet. Har man købt den pågældende krydderiblanding, bør den enten kasseres eller leveres tilbage til den butik, hvor den er købt.
Tilbagekaldelsen gælder udelukkende de nævnte bedst før-datoer.
Sagen er offentliggjort af producenten selv via deres meddelelse til offentligheden.













