Ægtemand anklaget: Lod 72 mænd voldtage hans kone4. september 2024

Ægtemand anklaget: Lod 72 mænd voldtage hans kone

Del

71-årig Dominique P. står over for alvorlige anklager om at have bedøvet sin kone, Gisele P., og tilladt 72 mænd at begå overgreb mod hende gennem et årti. Sagen afsløres nu for første gang i en offentlig retssag.

En opsigtvækkende sag er startet i Frankrig, hvor 71-årige Dominique P. står over for alvorlige anklager. Han er anklaget for at have tilladt 72 forskellige mænd at voldtage hans kone, Gisele P., 92 gange over en periode på ti år. Ifølge anklagerne bedøvede Dominique P. sin kone, hvilket gjorde det muligt for mændene at begå de brutale overgreb uden hendes vidende.

Dette belyser Daily Mail.

Retssagen, der begyndte mandag, omfatter en grusom historie, der først blev afsløret i september 2020. Politiet mener, at overgrebene startede i 2011, og Gisele P. blev først klar over dem i 2020. Anklagerne hævder, at Dominique P. brugte et internetforum til at tiltrække voldtægtsmænd til deres hjem i Mazan. I nogle tilfælde blev der optaget billeder og videoer af overgrebene, som involverede 51 mænd i alderen 26 til 74 år.

Læs også  38-årig mand i varebil kørte 202 km/t

Sagen blev forværret, da det blev opdaget, at Dominique P. også havde filmet op under skørterne på tre kvinder i et shoppingcenter. Efterforskningen afslørede desuden hundreder af billeder på ægtemandens computer, der viste Gisele P. i en tydeligt bedøvet tilstand. Politiet fandt også chats, hvor han rekrutterede mænd til at deltage i overgrebene.

Dominique P. har indrømmet over for politiet, at han har givet sin kone stærke bedøvelsesmidler og angstdæmpende medicin i forbindelse med overgrebene. De anklagede mænd omfatter blandt andet en journalist, en brandmand og en virksomhedsdirektør. Flere af dem var gift, da overgrebene fandt sted.

Ud over voldtægtsanklagerne er Dominique P. også sigtet for et mord fra 1991, som han nægter, samt en mislykket voldtægt i 1999, som han erkendte efter at hans DNA blev matchet med beviser i sagen.

Gisele P. har kæmpet for, at retssagen skal være offentlig for at sætte fokus på sagen og forhindre lignende hændelser i fremtiden. Hendes advokat, Stephane Babonneau, udtalte, at hun ønsker maksimal offentlig opmærksomhed på sagen.

Læs også  Livreddende indsats: 68-årig mand kæmper for livet efter dramatisk hjertestop på Ringkøbing Fjord

Retssagen forventes at vare frem til december.

Så meget får din kommune til nye cykelstier

27. juni 2025

Nyheder

Så meget får din kommune til nye cykelstier

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

27. juni 2025

Nyheder

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

27. juni 2025

Nyheder

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

lügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

27. juni 2025

Nyheder

Flügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

27. juni 2025

Nyheder

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

27. juni 2025

Krimi

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

Kvinde afgået ved døden

27. juni 2025

Krimi

Kvinde afgået ved døden

Denne by topper som Danmarks voldeligste

27. juni 2025

Nyheder

Denne by topper som Danmarks voldeligste

Fup med falsk navn kostede kvinde en fængselsdom

27. juni 2025

Nyheder

Fup med falsk navn kostede kvinde en fængselsdom