25. juli 2026Ældre kvinde overfaldet i sit eget hjem – politiet leder efter denne kvinde
Ældre kvinde overfaldet i eget hjem – politiet jagter kvindelig røver
Fyns Politi efterlyser vidner efter et alvorligt røveri i Nyborg, hvor en ældre kvinde blev truet, fastholdt og frarøvet smykker og kontanter i sit eget hjem.
En ældre kvinde blev lørdag morgen udsat for et voldsomt røveri i sit hjem på Egevej i Nyborg. Nu beder Fyns Politi offentligheden om hjælp til at finde den mistænkte gerningskvinde.
Ifølge politiet skete hændelsen omkring klokken 08.30, hvor en yngre udenlandsk kvinde trængte ind i det ulåste rækkehus. Under episoden stjal hun smykker og kontanter fra boligen.
Sagen bliver dog ikke behandlet som et almindeligt indbrud eller tyveri. Politiet oplyser, at den ældre beboer blev både truet og fastholdt under hændelsen, hvilket betyder, at sagen efterforskes som et røveri.
Den mistænkte beskrives som en omkring 35-årig udenlandsk kvinde, der var iført en hvid bluse, mørkeblå bukser og brune støvler på gerningstidspunktet.
Fyns Politi arbejder nu intensivt med sagen og håber, at borgere kan bidrage med afgørende oplysninger. Efterforskerne er særligt interesserede i at høre fra personer, der har set den beskrevne kvinde på eller omkring Egevej lørdag morgen, eller som har bemærket mistænkelig aktivitet – herunder udenlandsk indregistrerede biler i området.
Har du oplysninger, som kan hjælpe politiet med efterforskningen, opfordres du til at kontakte Fyns Politi på telefon 114.
Kilde: Fyns Politi.













