14. september 2024

Alvorlig ulykke i populær forlystelsespark: Politi og brandvæsen til stede

Del

Kvindes Ulykke i Forlystelsespark Fører til Midlertidig Lukning af Svævebaner

Lørdag eftermiddag blev både Østjyllands Politi og Østjyllands Brandvæsen tilkaldt til en ulykke i Tivoli Friheden i Aarhus, hvor en kvinde pådrog sig skader i parkens klatreområde. Uheldet fandt sted i forbindelse med aktiviteter i klatreparken, men de præcise omstændigheder omkring hændelsen er endnu uklare.

Henrik Ragsborg Olesen, direktør for Tivoli Friheden, bekræfter, at kvinden kom til skade i klatreområdet, men kan ikke med sikkerhed sige, om ulykken er relateret til parkens svævebaner, som er en del af området. Svævebanerne blev øjeblikkeligt lukket efter hændelsen som en sikkerhedsforanstaltning. “Vi har lukket svævebanerne midlertidigt for at undersøge sagen nærmere og sikre, at alt er i orden,” udtaler han til TV2 Østjylland.

På nuværende tidspunkt er det bekræftet, at kvinden ikke er faldet ned fra svævebanerne, men nærmere detaljer om skadens omfang eller årsagen til ulykken er endnu ikke frigivet. Kvindens rygskader blev vurderet som alvorlige nok til, at hun blev kørt til det nærmeste hospital for behandling.

Tivoli Friheden, en populær destination for både lokale og turister, er kendt for sine adrenalinpumpende forlystelser, herunder svævebanerne i klatreparken. Denne ulykke er en sjælden begivenhed, men har medført øget fokus på sikkerheden i parken. “Sikkerhed er vores højeste prioritet, og vi arbejder tæt sammen med myndighederne for at sikre, at alle procedurer overholdes og forbedres, hvor det er nødvendigt,” understreger Henrik Ragsborg Olesen.

Læs også  Advarer: Levende dyr på motorvejen

Besøgende i Tivoli Friheden blev informeret om den midlertidige lukning af svævebanerne, men resten af parken forblev åben for gæster. Myndighederne vil nu undersøge ulykkens omstændigheder for at afklare, hvad der præcist gik galt, og om der er behov for yderligere sikkerhedstiltag.

Der er endnu ingen melding om, hvornår svævebanerne genåbner, men Tivoli Friheden vil informere gæsterne, så snart sikkerheden er fuldt evalueret, og banen er klar til brug igen.

Kommune krævede ulovligt gebyr – nu skal millioner betales tilbage

12. august 2025

Nyheder

Kommune krævede ulovligt gebyr – nu skal millioner betales tilbage

Mand fængslet efter voldsomt røveri mod kvinde

12. august 2025

Nyheder

Mand fængslet efter voldsomt røveri mod kvinde

Hurtig indsats reddede gård fra omfattende brand

12. august 2025

Nyheder

Hurtig indsats reddede gård fra omfattende brand

Spøgelsesbilist skabte kaos på Storebæltsbroen

12. august 2025

Nyheder

Spøgelsesbilist skabte kaos på Storebæltsbroen

Politiet massivt til stede - Undersøger mistænkelig forhold

12. august 2025

Nyheder

Politiet massivt til stede – Undersøger mistænkelig forhold

Dramatisk ulykke: Mand faldt ned i elevatorskakt

12. august 2025

Nyheder

Dramatisk ulykke: Mand faldt ned i elevatorskakt

Dramatisk kollision i lufthavn - To fly stødt sammen

12. august 2025

Nyheder

Dramatisk kollision i lufthavn – To fly stødt sammen

Smukfest 2025: Politiet melder om rekordrolig festiva

12. august 2025

Nyheder

Smukfest 2025: Politiet melder om rekordrolig festiva

BREAKING: Så er 'X Factor'-dommerne fundet

12. august 2025

Nyheder

BREAKING: Så er ‘X Factor’-dommerne fundet