ANHOLDT16. marts 2023

ANHOLDT: Tre kvinder fængslet for forsøg på manddrab – nu er endnu en anholdt

Del

ANHOLDT: Tre kvinder fængslet for forsøg på manddrab – nu er endnu en anholdt

Østjyllands Politi bekræfter torsdag middag at endnu en person er anholdt i forbindelse med branden på Campus Djursland i Grenaa, hvor en 19-årig mand blev reddet ud med alvorlige brandskader.

Tre kvinder på henholdvis 19,20 og 54 sidder allerede varetægtsfængslet i sagen om vold, brandstiftelse og forsøg på manddrab. Nu har politiet så anholdt yderligere en – en 25-årig mand.

Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelse.

»Vores efterforskning pegede i retning af den 25-årige, og derfor har vi søgt efter ham. Det førte til, at han onsdag kl. 20.01 meldte sig selv på politigården i Aarhus, hvor han blev anholdt. Der vil gå et stykke tid, før vi har samlet alle brikkerne i forhold til hændelsesforløbet, men anholdelsen af den 25-årige er et vigtigt skridt fremad i vores videre efterforskning,« siger politiinspektør Jesper Bøjgaard Madsen.

Skal for en dommer

Den anholdte skal ved Retten i Randers i dag klokken 12.30 forklare sig efter han er sigtet for brandstiftelse og forsøg på manddrab

Læs også  Truede kassemedarbejder med kniv: ''I dag er varerne gratis''

Her kommer anklagemyndigheden til at anmode om lukkede døre.

I forvejen er den 19-årige og den 54-årig kvinde blevet varetægtsfængslet i fire uger, mens den 20-årige kvinde fik opretholdt fængsling i 3 gange 24 timer.

Følg dine nyheder dagligt på 112’s Facebook – her

LIGE NU

21. marts 2023

Nyheder

LIGE NU: Mand fundet død

Politiet

21. marts 2023

Efterlyst

Politiet efterlyser ejer til pony på motorvej

Tivoli

21. marts 2023

Nyheder

Tivoli står til kæmpebøde: Gæst ramt i hovedet med metalbor

Menighedsrådsformand

21. marts 2023

Nyheder

Menighedsrådsformand tog 90.000 kroner fra kirkekassen

Politiet

21. marts 2023

Krimi

Politiet massivt til stede i Vollsmose

Politiet

21. marts 2023

Nyheder

Politiet efterlyser gråblå bil efter skyderi

Slik tilbagekaldes

21. marts 2023

Mad

Slik tilbagekaldes: Solgt i hele landet

Ikea

21. marts 2023

Nyheder

Ikea tilbagekalder populært spil – risiko for kvælning

LIGE NU

21. marts 2023

Nyheder

LIGE NU: Uheld på motorvej