Steffen Højer takker af som U21-landstræner efter EM29. januar 2025

Bekræfter: Landstræner takker af efter EM

Del

Steffen Højer takker af som U21-landstræner efter EM

DBU skal finde ny træner til talentfuldt U21-landshold efter slutrunden i Slovakiet

Efter seks år med Danmarks U21-landshold – heraf de seneste to som cheftræner – stopper Steffen Højer i sin stilling efter sommerens EM-slutrunde i Slovakiet. Det meddeler DBU i en pressemeddelelse.

Højer, der har haft en stor indflydelse på talentudviklingen i dansk fodbold, ser tilbage på sin tid i DBU med stolthed og taknemmelighed.

“Det har været en fantastisk rejse, både fagligt og personligt, hvor jeg har haft mulighed for at sparre og arbejde med Danmarks dygtigste inden for deres felt,” siger han.

Højer efterlader et stærkt aftryk på U21-landsholdet

Under Højers ledelse har U21-landsholdet præsteret flot og sikret sig en plads ved EM i Slovakiet. Her skal Danmark kæmpe i en stærk gruppe mod Holland, Ukraine og Finland. Hans afsked kommer derfor på et tidspunkt, hvor han har bragt holdet til en af de største platforme i international ungdomsfodbold.

Læs også  BREAKING: OB hyre gammel kending

DBU’s talentudviklingschef udtrykker stor anerkendelse for det arbejde, Højer har udført.

“Steffen er utrolig vellidt blandt alle os i DBU og har ydet et imponerende arbejde med U21-landsholdet. Han har spillet en væsentlig rolle i udviklingen af nogle af Danmarks mest lovende fodboldtalenter,” lyder det fra DBU.

Dette belyser TV Midtvest.

Fra skarp angriber til respekteret træner

Den tidligere angriber, der stoppede sin aktive karriere i 2008, har haft flere roller i dansk fodbold – særligt i Viborg FF, hvor han både har fungeret som assistent og cheftræner. Fra 2017 til 2019 stod han i spidsen for Viborgs førstehold, men måtte forlade klubben efter en misset oprykning fra 1. division.

Med sin erfaring og taktiske indsigt forventes det, at Højer vil være eftertragtet i både dansk og international fodbold, når han efter EM søger nye udfordringer.

Hvem bliver den nye U21-landstræner?

Med Højers exit står DBU nu over for en vigtig opgave: At finde den rette person til at føre det danske U21-landshold videre. Kandidater til stillingen er endnu ikke nævnt, men jobbet er attraktivt, da holdet har mange talentfulde spillere, der banker på til A-landsholdet.

Læs også  Chok i sporten: Fodboldspiller snuppet i lufthavnen

Det bliver spændende at følge både Højers næste skridt og udviklingen af det danske U21-hold frem mod EM.

Kilde: DBU,  TV Midtvest

Risiko for aflyste fly: Her er dine rettigheder som passager

20. april 2026

Nyheder

Risiko for aflyste fly: Her er dine rettigheder som passager

NU EFTERLYSES DEN: Påfugl på fri fod – dusør udlovet

20. april 2026

Nyheder

NU EFTERLYSES DEN: Påfugl på fri fod – dusør udlovet

Rottegift fundet i babymad: Producent tilbagekalder hele sortiment

19. april 2026

Nyheder

Rottegift fundet i babymad: Producent tilbagekalder hele sortiment

Dramatik i lyskryds: Politibil ramt midt i udrykning

19. april 2026

Nyheder

Dramatik i lyskryds: Politibil ramt midt i udrykning

Borger stopper mistænkt spritbilist

19. april 2026

Krimi

Politiet: Borger stoppede bilist med for høj promille

Politi til stede med flere patruljer - politiet beroliger borgere

19. april 2026

Nyheder

Politi til stede med flere patruljer – politiet beroliger borgere

Mand sigtet for brand – fremstilles i retten søndag

19. april 2026

Nyheder

Mand sigtet for brand – fremstilles i retten søndag

KAOS før start: Løbere ringede direkte til politiet

19. april 2026

Nyheder

KAOS før start: Løbere ringede direkte til politiet

Slagteri risikerer millionbøde efter alvorlige fund

19. april 2026

Nyheder

Slagteri risikerer millionbøde efter alvorlige fund