
Bil torpederer hus: beredskabet undersøger ulykken
Bil torpederer hus i Råsted – beredskabet undersøger ulykken
Fredag aften kørte en bil ind i et hus nord for Randers. Beredskabet arbejder på at klarlægge omfanget af skaderne.
Fredag aften blev beboerne i Råsted nord for Randers forstyrret af en dramatisk hændelse, da en bil pludselig kørte direkte ind i et hus på Hobrovej. Hændelsen blev anmeldt til alarmcentralen klokken 18.59.
Operationschef ved Beredskab og Sikkerhed, Jørgen Hansen, bekræfter episoden og fortæller, at beredskabet hurtigt rykkede ud til stedet.
– Vi er på vej derud nu. Umiddelbart ser det ikke slemt ud på vores videomateriale, men vi er også kun lige landet og ved at danne os et overblik, udtaler han.
Der er endnu ingen meldinger om tilskadekomne, og årsagen til ulykken er fortsat ukendt. Politiet og beredskabet arbejder på stedet for at sikre området og undersøge, hvad der præcist er sket.
Ifølge de første meldinger tyder noget på, at der ikke er tale om alvorlige personskader, men bygningen har muligvis taget skade.
Flere detaljer forventes at blive offentliggjort, når myndighederne har dannet sig et fuldt overblik over situationen.
Kilde:
112-anmeldelser / Østjyllands Beredskab