
Brand afslører millioner i kontanter – to fængslet
Brand afslører formue i kontanter – to anholdt i København
Politiet fandt over to millioner kroner i plastiksække efter en brand i en københavnsk lejlighed. Nu er to personer fængslet for groft hæleri.
En lejlighedsbrand i København udviklede sig torsdag morgen til en opsigtsvækkende sag, da politiet gjorde et usædvanligt fund.
Ifølge Københavns Politis anklagere, der skriver om sagen på det sociale medie X, fandt betjente store mængder kontanter – over to millioner kroner – gemt i plastiksække i boligen.
Branden opstod tidligt torsdag, og brandvæsnet måtte rykke ud for at slukke ilden. Under indsatsen bemærkede beredskabet, at en 49-årig dansk kvinde og en ukrainsk mand på samme alder gentagne gange gik ind i den røgfyldte lejlighed, trods gentagne advarsler. De to forsøgte angiveligt at redde de fyldte sække ud af boligen, hvilket hurtigt vakte mistanke.
Brandfolkene kontaktede politiet, der kort efter rykkede ud og tog de to personer med. Ved nærmere undersøgelse viste det sig, at sækkene gemte kontanter i millionklassen.
De anholdte blev fredag fremstillet i grundlovsforhør og er nu blevet varetægtsfængslet i 13 dage, sigtet for groft hæleri.
Politiet efterforsker i øjeblikket, hvor pengene stammer fra, og om de kan kædes sammen med anden kriminalitet.
Kilde:
Københavns Politi på X / Ritzau