
Brand i rækkehus
Brand i rækkehus tvinger beboere ud af hjemmet i natten
Evakuering til skole og røgforgiftning: Politiet efterforsker stadig årsagen
En fredelig fredag aften i Albertslund udviklede sig dramatisk, da en brand kort efter midnat brød ud i et rækkehus på Falkehusene. Flammerne fik hurtigt fat, og beredskabet måtte evakuere beboere i området til Herstedøster Skole.
– Vi modtog en anmeldelse om brand i et rækkehus ved Falkehusene. Redningsberedskabet fik hurtigt folk ud af boligerne, og nogle personer blev kørt til tjek for røgforgiftning, oplyser vagtchef Christian Lensby fra Vestegnens Politi til Sjællandske Nyheder.
Journalist Kasper Ellesøe fra samme medie var til stede ved brandstedet i løbet af natten og kunne rapportere om et større opbud af både politi, brandvæsen og ambulancer.
Ifølge politiet var det heldigvis kun ét rækkehus, der blev direkte ramt af branden, og de omkringliggende beboere har efterfølgende kunnet vende tilbage til deres boliger.
Nu venter det kriminaltekniske arbejde. Politiet efterforsker stadig, hvad der har startet branden.
– Vi arbejder ud fra flere mulige scenarier. Intet tyder i øjeblikket på, at branden er påsat, men det billede kan ændre sig, efterhånden som vi får flere oplysninger, forklarer Christian Lensby.
Kilde: Sjællandske Nyheder / Journalist Kasper Ellesøe