BREAKING: Danmark og Grønland laver historisk aftale23. januar 2025

BREAKING: Danmark og Grønland laver historisk aftale

Del

Danmark og Grønland Sikrer Fremtidig Produktion af Søkort frem til 2041

I en betydningsfuld aftale har Danmark og Grønland formaliseret samarbejdet om produktion og opdatering af søkort helt frem til 2041. Aftalen blev underskrevet torsdag og markerer en vigtig milepæl i det maritime samarbejde mellem de to parter. Det oplyser Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.

Søkort spiller en afgørende rolle for sikkerheden i de grønlandske farvande, hvor sejladsmæssige udfordringer som isbjerge, stærke strømforhold og varierende dybdeforhold stiller store krav til nøjagtige og opdaterede navigationsdata. Med denne aftale sikres en fortsat systematisk kortlægning og modernisering af de maritime ruter, hvilket er afgørende for både erhvervs- og fritidssejlere.

Styrket Samarbejde om Maritime Data

Samarbejdet mellem Danmark og Grønland om søkortlægning bygger på en lang tradition, men med denne nye aftale sikres en endnu mere langsigtet planlægning og implementering af ny teknologi. Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet understreger vigtigheden af, at den maritime infrastruktur er pålidelig og tidssvarende.

Læs også  Togkaos: Rejsende må finde alternative ruter

“Denne aftale er et stort skridt i retning af at styrke sikkerheden og understøtte bæredygtig udvikling i de arktiske farvande. Vi sikrer, at sejlere fortsat har adgang til præcise og opdaterede navigationsdata,” udtaler ministeren.

Øget Fokus på Digitalisering og Klimaudfordringer

Udviklingen af søkort har gennemgået en stor digital transformation, hvor satellitbaserede teknologier og avanceret databehandling spiller en stigende rolle. Med de øgede klimaændringer, der påvirker isforholdene i Arktis, bliver løbende opdateringer af søkortene stadig vigtigere.

Den nye aftale mellem Danmark og Grønland vil også inkludere et øget fokus på klimaforandringernes indvirkning på de maritime forhold og integration af nye datakilder, som kan bidrage til mere præcise prognoser og forbedret sejladssikkerhed.

Aftalen forventes at have stor betydning for både lokale og internationale aktører, der opererer i Grønlandske farvande, og den vil være en central del af den maritime strategi for regionen i de kommende år.

Kilde: Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Op til 30 grader: Sommervejret gør comeback

14. august 2025

Nyheder

Op til 30 grader: Sommervejret gør comeback

Flere togafgange aflyst

14. august 2025

Nyheder

Flere togafgange aflyst

75-årig forsøgte at spytte på betjente – sigtet efter påtale

14. august 2025

Krimi

75-årig forsøgte at spytte på betjente – sigtet efter påtale

Lastbil stod i flammer på motorvejen

14. august 2025

Nyheder

Lastbil stod i flammer på motorvejen

Tekniske fejl ramte 112 og 114

14. august 2025

Nyheder

Tekniske fejl ramte 112 og 114

Mand i kritisk tilstand efter knivstik

14. august 2025

Krimi

Mand i kritisk tilstand efter knivstik

Savnet mand fundet død

14. august 2025

Nyheder

Savnet mand fundet død

Uheld lukker spor på trafikeret vej

13. august 2025

Nyheder

Uheld lukker spor på trafikeret vej

Sprunget vandrør lukker trafikken

13. august 2025

Nyheder

Sprunget vandrør lukker trafikken