BREAKING: Dansk møbelgigant konkurs3. oktober 2024

BREAKING: Dansk møbelgigant konkurs

Del

Kilde Fyens.dk

Bolighus må dreje nøglen om efter længere kamp: “Vi ser ingen anden udvej”

Et af landets større bolighuse har netop måttet kaste håndklædet i ringen og erklæret sig konkurs. Efter flere års kamp mod stigende økonomiske udfordringer og hård konkurrence på markedet, står det nu klart, at virksomheden ikke længere kan opretholde en bæredygtig drift.

Torben Werenberg, der sammen med sin familie har stået bag bolighuset, udtrykker stor sorg over situationen. Familien har gennem flere år kæmpet for at redde virksomheden, men uden held.

Personlig investering kunne ikke redde forretningen

“Som familie har vi investeret alt, hvad vi ejer, i et forsøg på at redde virksomheden. Vi har kæmpet med næb og kløer for at vende udviklingen, men vi må desværre erkende, at der ikke længere er grundlag for at drive en økonomisk bæredygtig forretning,” fortæller Torben Werenberg.

Familien har gennem længere tid arbejdet på at finde løsninger for at undgå konkursen, herunder personlige investeringer og forhandlinger med mulige samarbejdspartnere og långivere. Trods disse bestræbelser har det ikke været muligt at vende de negative økonomiske tendenser, og konkursen blev til sidst uundgåelig.

Læs også  BREAKING: 49 testet positiv med coronavirus ved en fejl

Et hårdt slag for familien og medarbejderne

Foruden Werenberg-familien rammer konkursen også virksomhedens mange medarbejdere, der nu står uden arbejde. For mange af dem har bolighuset været en fast arbejdsplads i adskillige år, og konkursen efterlader dem i en usikker situation.

“Det har været en utrolig svær beslutning for os som familie, ikke mindst på grund af vores dedikerede medarbejdere, som har ydet en enorm indsats. Vi er dybt taknemmelige for deres loyalitet og arbejde gennem årene,” siger Werenberg.

Hårdt marked for bolighuse

Bolighusets konkurs er desværre ikke enestående. Markedet for møbler og boligindretning har været udfordret af en række faktorer, herunder stigende driftsomkostninger, faldende forbrugertillid og en intens konkurrence fra både internationale kæder og onlineplatforme. Mange danske virksomheder inden for branchen har derfor haft svært ved at følge med i den hastige udvikling og den økonomiske usikkerhed.

Afslutningen på bolighusets rejse er et trist kapitel for både familien og de ansatte, men også et symbol på de større udfordringer, som detailbranchen i øjeblikket står overfor.

Nyt regnskab: Lagkagehuset kæmper fortsat med røde tal

30. juni 2026

Nyheder

Nyt regnskab: Lagkagehuset kæmper fortsat med røde tal

Efter 500 år sker det endelig: Historisk spærring bliver fjernet

30. juni 2026

Nyheder

Efter 500 år sker det endelig: Historisk spærring bliver fjernet

30. juni 2026

Krimi

Politiet advarer: Tyve går målrettet efter disse populære køretøjer

ekspert advarer

30. juni 2026

Nyheder

Eksperter advarer: Et lille græsstrå kan få alvorlige konsekvenser for din hund

Politiet står uden svar: Død mand fundet efter flere uger i havetPolitiet står uden svar: Død mand fundet efter flere uger i havet

30. juni 2026

Nyheder

Politiet står uden svar: Død mand fundet efter flere uger i havet

Brandvæsenet kommer nu med alvorlig advarsel efter naturbrand i Danmark

29. juni 2026

Nyheder

Brandvæsenet kommer nu med alvorlig advarsel efter naturbrand i Danmark

Skød varselsskud mod seks ulve: Myndighederne lukker sagen

29. juni 2026

Krimi

Skød varselsskud mod seks ulve: Myndighederne lukker sagen

Voldsomt uvejr efterlader store ødelæggelser – én kommune skiller sig markant ud

29. juni 2026

Nyheder

Voldsomt uvejr efterlader store ødelæggelser – én kommune skiller sig markant ud

Har du set denne mand? Politiet søger vidner efter alvorlig forbrydelse

29. juni 2026

Krimi

Har du set denne mand? Politiet søger vidner efter alvorlig forbrydelse