BREAKING: Konflikt i Tusindårsskoven - Naboer vil stoppe Tinderbox30. november 2024

BREAKING: Konflikt i Tusindårsskoven – Naboer vil stoppe Tinderbox

Del

Lokalt pres mod Odense-festivalen Tinderbox: “Vi bliver nødt til at sige stop”

Odense-festivalen Tinderbox står over for en potentiel ny udfordring fra naboerne til festivalområdet. Michael Nielsen, medlem af bestyrelsen for foreningen Dyrskuepladsens Naboer, har offentligt udtalt, at han ønsker festivalen lukket. Ifølge Michael Nielsen har de lokale beboere i årevis klaget over støj og gener uden at blive hørt af Odense Kommune.

Foreningen bag naboernes kamp

Dyrskuepladsens Naboer repræsenterer beboerne omkring Tusindårsskoven, hvor Tinderbox-festivalen har fundet sted siden 2015. Foreningen fik for nylig medhold i, at flere store arrangementer på Dyrskuepladsen og ved Restaurant Bondestuen blev afholdt ulovligt. Denne sejr har givet foreningen blod på tanden i forhold til at rejse kritik mod andre arrangementer, som påvirker lokalområdet.

Michael Nielsen, der selv bor tæt på Tusindårsskoven, er en af de mest højlydte kritikere af Tinderbox. Han har over en årrække indsendt flere klager til Odense Kommune om de problemer, festivalen skaber for naboerne. Men indtil videre har det ikke ført til konkrete ændringer.

  • Kommunen tager ikke vores klager alvorligt. Vi føler os overhørt. Der sker ingen ændringer, og vi bliver efterladt med følelsen af, at de ignorerer os fuldstændigt. Det tvinger os til at sige, at hvis de ikke vil lytte, må arrangementerne ophøre, forklarer Michael Nielsen.
Læs også  Elbiler trækker strømmen op: Natteforbrug stiger med 16 procent

Gener for lokalområdet

Ifølge Michael Nielsen oplever naboerne flere gener under festivalen. Ud over støj fra musik og menneskemængder nævner han trafikkaos, affald og forstyrrelser i lokalsamfundets dagligdag som tilbagevendende problemer. Nogle beboere har også rapporteret, at det er svært at få hverdagen til at hænge sammen under festivaldagene, da adgangen til området bliver begrænset.

  • Det er ikke, fordi vi er imod kultur og fællesskab, men det skal ikke ske på bekostning af naboernes trivsel og rettigheder. Det virker, som om kommunen har glemt os, siger han.

Næste skridt: Klage mod kommunen

Michael Nielsen fortæller, at han endnu ikke har drøftet sagen med den øvrige bestyrelse i Dyrskuepladsens Naboer, men han understreger, at han er klar til at handle, selv hvis foreningen vælger ikke at støtte hans forslag.

  • Hvis foreningen ikke vil være med, så klager jeg selv over Odense Kommune. De har et ansvar for at sikre, at alle borgere bliver hørt, siger han.
Læs også  Chokerende fund: Halvanden meter lang penis skyllet op på strand

Debatten om balancen mellem kultur og hensyn

Sagen om Tinderbox sætter fokus på en større debat, der går på tværs af Danmark: Hvordan balancerer man behovet for store kulturarrangementer med hensynet til de lokale beboere? Festivalen tiltrækker hvert år tusindvis af gæster fra hele landet og bidrager til byens kulturliv og økonomi. Men for naboerne er de kortsigtede gener ofte svære at ignorere.

Odense Kommune har endnu ikke kommenteret på den seneste kritik fra Michael Nielsen og Dyrskuepladsens Naboer. Det bliver spændende at se, om sagen ender som endnu en klagesag, eller om der kan findes en løsning, der tilgodeser både festivalens gæster og de lokale beboere.

Tinderbox har tidligere udtalt, at de arbejder på at minimere generne for naboerne, men ifølge Michael Nielsen er det langt fra nok.

  • Det føles, som om vi kæmper mod en mur. Men vi bliver ved, for det her handler om at sikre, at alle kan trives, også dem, der bor her året rundt, afslutter han.

Choktal: Næsten hver anden Tesla Model Y dumper til syn

22. januar 2026

Nyheder

Choktal: Næsten hver anden Tesla Model Y dumper til syn

Kaos på motorvejen: Op til 30 minutters ekstra køretid

22. januar 2026

Nyheder

Kaos på motorvejen: Op til 30 minutters ekstra køretid

Sne og is skaber problemer på vejene flere steder

22. januar 2026

Nyheder

Sne og is skaber problemer på vejene flere steder

Elbil brød i brand ved lejligheder – beboere advaret

22. januar 2026

Nyheder

Elbil brød i brand ved lejligheder – beboere advaret

Skud affyret i billardhal: Én person såret

21. januar 2026

Krimi

Skud affyret i billardhal: Én person såret

Pas på i trafikken: Glatte veje flere steder i landet

21. januar 2026

Nyheder

Pas på i trafikken: Glatte veje flere steder i landet

Chokerende tal: Hver niende ung kører på ulovlig elcykel

21. januar 2026

Nyheder

Chokerende tal: Hver niende ung kører på ulovlig elcykel

Politi til stede efter knivslagsmål – to mænd ramt

21. januar 2026

Nyheder

Politi til stede efter knivslagsmål – to mænd ramt

Ung mand afgået ved døden efter ulykke

20. januar 2026

Nyheder

Ung mand afgået ved døden efter ulykke