BREAKING: Nu lukker Bitz keramik-virksomhedBREAKING: Nu lukker Bitz keramik-virksomhed8. januar 2025

BREAKING: Nu lukker Bitz keramik-virksomhed

Del

Christian Bitz lukker Bitz A/S: Fokus på nye projekter

Tv-personligheden Christian Bitz har sammen med sin forretningspartner besluttet at lukke virksomheden Bitz A/S. Beslutningen blev truffet i fællesskab og sker som en naturlig konsekvens af et afsluttet samarbejde med F&H Group, der er medejer af selskabet.

”Det er fuldstændig udramatisk og sker i fuld enighed mellem mig og F&H Group,” udtaler Christian Bitz til B.T., efter at Detailwatch først omtalte historien.

Afslutning på et samarbejde

Christian Bitz forklarer, at samarbejdet mellem ham og F&H Group formelt ophører ved udgangen af 2024. Som led i denne proces er det blevet besluttet at likvidere virksomheden. Det er værd at bemærke, at Bitz A/S ikke udelukkende har været Christian Bitz’ eget selskab. F&H Group ejede 60 procent af virksomheden, mens Christian Bitz selv stod for de resterende 40 procent.

”F&H Group ejer rettighederne til keramikken med mit navn, og de kan nu frit vælge, hvad de vil gøre med brandet fremadrettet,” fortæller Bitz. Han understreger desuden, at lukningen også hænger sammen med F&H Groups ønske om at forenkle deres koncernstruktur, mens han selv har valgt at fokusere på nye, personlige projekter.

Læs også  17-årig sigtet For våben og hash ved lokalt marked

Dette belyser B.T.

Spørgsmål om tidligere plagiatsag

Lukningen har affødt spørgsmål om en mulig sammenhæng med plagiatsagen, der i 2023 resulterede i en dom mod Christian Bitz og F&H Group. Sø- og Handelsretten fastslog dengang, at Christian Bitz og F&H Group havde krænket keramikeren Kasper Würtz’ ophavsret i forbindelse med en stentøjsserie. Dommen pålagde parterne at betale 6,4 millioner kroner i erstatning, hvoraf Christian Bitz personligt skulle betale én million kroner.

På spørgsmål om plagiatsagens betydning for lukningen af Bitz A/S afviser Christian Bitz at kommentere detaljer:
”Jeg har forpligtelser, der gør, at jeg ikke kan udtale mig om de ting. Det er F&H Group, der ejer rettighederne til brandet og producerer keramikken,” siger han.

Fremtiden: Fra keramik til cykling og sundhed

Efter lukningen af Bitz A/S har Christian Bitz skiftet fokus og kastet sig over nye projekter. Han er nu rådgiver for et professionelt cykelhold og arbejder med at udvikle workshops for private og virksomheder med fokus på sund mad.

Læs også  Stor politiaktion: 11 personer anholdt i sagen

”Jeg er involveret i et rejseselskab, hvor planen er at arrangere cykelrejser til Italien. Her kombinerer vi cykling og ernæring, som er mit oprindelige fagområde,” forklarer han.

Med sit nye fokus på sundhed, rejser og sport markerer Christian Bitz en ny fase i sin karriere – væk fra keramikken og over i de passioner, der ligger hans hjerte nært.

Minister vil skærpe kontrollen med ulve

27. april 2025

Nyheder

Minister vil skærpe kontrollen med ulve

Forårsvarme på vej mandag: Lokalt kan temperaturen snige sig op på 20 grader

27. april 2025

Nyheder

Forårsvarme på vej mandag: Lokalt kan temperaturen snige sig op på 20 grader

Miljøstyrelsen advarer:

27. april 2025

Nyheder

Miljøstyrelsen advarer: Hold afstand til de legesyge delfiner ved Jyllands østkyst

Legendarisk rockbar lukker efter 30 år

27. april 2025

Nyheder

Legendarisk rockbar lukker efter 30 år

Læge fængslet efter brutale overfald på tre kvinder

27. april 2025

Nyheder

Læge fængslet efter brutale overfald på tre kvinder

Negativ elpris søndag: Sådan scorer du billig strøm

27. april 2025

Nyheder

Negativ elpris søndag: Sådan scorer du billig strøm

Tre søndage i rædsel: Mand sigtet for flere voldtægtsforsøg

27. april 2025

Krimi

Tre søndage i rædsel: Mand sigtet for flere voldtægtsforsøg

Påsketyv afsløret: Stjålne fiskestænger solgt på nettet – 30-årig anholdt

27. april 2025

Krimi

Påsketyv afsløret: Stjålne fiskestænger solgt på nettet – 30-årig anholdt

Ny æra: Dit sundhedskort flytter ind på mobilen

27. april 2025

Nyheder

Ny æra: Dit sundhedskort flytter ind på mobilen