17. december 2025Buschauffør dømt for vanvidskørsel med høj promille
Buschauffør kørte gennem by med høj promille – nu er dommen faldet
58-årig idømt betinget fængsel og bøde efter alvorlig vanvidskørsel i Tønder
En 58-årig buschauffør er onsdag blevet dømt for vanvidskørsel efter en alvorlig hændelse i Tønder tidligere på året. Retten har idømt manden fire måneders betinget fængsel, samfundstjeneste samt en bøde på 16.500 kroner.
Ifølge Syd- og Sønderjyllands Politi kørte chaufføren i april måned gennem Tønder by med en promille på hele 2,51. Under kørslen påkørte han både et træ og et vejskilt, og politiet oplyser, at flere personer på busstationen var tæt på at blive ramt.
Den høje promille og den farlige kørsel gjorde, at sagen blev behandlet som vanvidskørsel, hvilket indebærer skærpede straffe. Retten lagde i sin afgørelse vægt på, at kørslen udgjorde en betydelig fare for andre trafikanter og fodgængere.
Den 58-årige buschauffør tog imod dommen på stedet.
Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi (pressemeddelelse)













