X

Dansk Lampeproducent: Har næsten omsat for 900 millioner

Dansk Lampeproducent: Har næsten omsat for 900 millioner

Lampeproducenten Louis Poulsen øger både omsætning og overskud markant i 2024 – salgstal viser voksende international interesse.

Det traditionsrige danske lampefirma Louis Poulsen, kendt for sine ikoniske designklassikere som PH-lampen, har haft medvind i 2024. Ifølge virksomhedens årsregnskab, som netop er offentliggjort, nåede omsætningen op på hele 897 millioner kroner – en stigning på syv procent i forhold til året før, hvor omsætningen lød på 837 millioner kroner.

Dette belyser TV 2 .

Samtidig er bundlinjen vokset markant. Louis Poulsen kunne notere et overskud efter skat på 119 millioner kroner – en solid fremgang fra 75 millioner kroner i 2023.

Den markante fremgang vidner om en stigende international efterspørgsel på dansk belysningsdesign, hvor Louis Poulsen fortsat fastholder sin stærke position på både det danske og globale marked.

Selskabet har i de senere år udvidet sin tilstedeværelse i udlandet, særligt i Asien og USA, og det afspejler sig nu i regnskabet. Ifølge ledelsen vil virksomheden fortsætte investeringerne i produktudvikling og bæredygtige løsninger for at imødekomme fremtidens krav til moderne belysning.

Kilde:TV 2 

Denne hjemmeside bruger cookies.