Det ved vi indtil videre: Her er sigtelserne mod den 17-årige dreng12. marts 2024

Det ved vi indtil videre: Her er sigtelserne mod den 17-årige dreng

Del

En 17-årig dreng er blevet sigtet for drab på en 13-årig pige, samt voldtægt og samleje med en person under 15 år

Den 17-årige er nu under anklage for alvorlige forbrydelser, herunder drab og voldtægt af en tidligere kæreste, en 13-årig pige. Anklagerne blev præsenteret ved en retshøring i Hjørring, efter at den unge dreng blev anholdt i forbindelse med den tragiske død af den 13-årige i Hjallerup.

Han står over for beskyldninger om at have brugt kvælning og for at have forvoldt pigen døden ved gentagne slag i hovedet med knyttet hånd og en mursten. Retshandlingen vil fortsætte med at belyse de detaljerede omstændigheder omkring disse alvorlige anklager.

Sigtet for samleje og voldtægt af barn under 15 år

Desuden er den 17-årige dreng også blevet sigtet for samleje og voldtægt af et barn på under 15 år.

Det skriver TV 2.

Ifølge Nordjyllands Politi er den nu drabssigtede person en tidligere kæreste til den afdøde, indtil for nylig. Den 17-årige har erkendt grov vold, der førte til døden, men nægter anklagerne om drab, voldtægt og samleje med en person under 15 år.

Læs også  Unge lokkes til MobilePay-svindel: Politiet advarer forældre

Den 17-årige dreng skulle angivelig have udført kvælning, samt have dræbt hende ved at give hende flere slag i hovedet med knyttet hånd, samt ved brug af mursten.

Ifølge Astrid Søndberg anmoder Anklagemyndigheden om at beskytte den afdøde 13-årige piges identitet, en anmodning, som den unge mands forsvarer støtter. Dog er det uklart, om der også er anmodet om beskyttelse af den 17-åriges identitet.

Hele sagens forløb

En højst alvorlig forbrydelse fandt sted, da en 17-årig blev anholdt kl. 23.02 mandag aften, samtidig med at en 13-årig pige blev dræbt. “Det drejer sig om en meget alvorlig forbrydelse mod en 13-årig pige,” udtaler anklager Mette Bendix i retten. Ifølge anklageskriftet fandt drabet sted mellem kl. 20 og 22.10 mandag aften, som rapporteret af Ritzau ifølge TV 2.

En anden 13-årig pige, der var tæt veninde med den dræbte, blev også anholdt, men er senere blevet løsladt. Vicepolitiinspektør Frank Olsen understreger over for TV 2, at der ikke er noget, der indikerer hendes involvering i drabet.

Læs også  Vælter ind med opkald til politiet - Flere borgere færdes ulovligt på tilfrossede søer

Motivet bag drabet er endnu ukendt ifølge Nordjyllands Politi.

Frank Olsen deler dog flere detaljer om hændelsesforløbet mandag aften.

Søgning efter pigen sammen med forældrene

De tre teenagere tilbragte aftenen sammen i en ungdomsklub før en opbrudssituation mellem kl. 21 og 22, hvor flere gik hjem, og de to piger mistede kontakten til hinanden.

Vicepolitiinspektøren forklarer: “Derfor går hun ud og leder efter den 13-årige pige. Hun møder den 17-årige mistænkte, og sammen begynder de at lede efter pigen i området.

De får også kontakt med forældrene, som går med ud for at lede.” Den 13-årige pige blev fundet ved Hjallerup Fjernvarme, men det er uklart, hvem der kom først.

De kom frem næsten samtidigt, forklarer Frank Olsen. Pigens forældre var til stede da der blev ydet førstehjælp og ringet 112, hvorefter politipatruljer og ambulance ankom til stedet. Desværre stod den 13-årige piges liv ikke til at redde, grundet de voldsomme kvæstelser.

Følg dine nyheder dagligt på 112’s facebook – her

Stoppet med 11.500 øldåser – nu venter stor bøde

27. juni 2025

Nyheder

Stoppet med 11.500 øldåser – nu venter stor bøde

Så meget får din kommune til nye cykelstier

27. juni 2025

Nyheder

Så meget får din kommune til nye cykelstier

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

27. juni 2025

Nyheder

Motorvej spærret: Køretøj i flammer

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

27. juni 2025

Nyheder

Syv års fængsel: Bagmand afsløret i stor narkosag

lügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

27. juni 2025

Nyheder

Flügger-bosser risikerer straf for brud på EU-regler

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

27. juni 2025

Nyheder

Fireårig ramt af 100 kilo tung glasdør i børnehus

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

27. juni 2025

Krimi

Fyns Politi advarer – falske pengesedler cirkulerer på Tinderbox

Kvinde afgået ved døden

27. juni 2025

Krimi

Kvinde afgået ved døden

Denne by topper som Danmarks voldeligste

27. juni 2025

Nyheder

Denne by topper som Danmarks voldeligste