DMI advarer om risiko for voldsomt vejr4. september 2024

DMI advarer om risiko for voldsomt vejr

Del

Advarsel om Lokale Skybrud og Torden: Uvejr Over Fyn og Jylland, Sensommerdag på Bornholm

Onsdag er der risiko for lokale skybrud og torden i store dele af Danmark, mens andre områder kan nyde en “fantastisk” sensommerdag. Denne situation er en videreførelse af det uvejr, som allerede ramte landet tirsdag.

I de tidlige morgentimer ligger der stadig nogle byger over Sjælland, men disse forventes at bevæge sig nordpå i løbet af dagen. Det fortæller meteorolog Mette Zhang fra Danmarks Meteorologiske Institut. “Mens den østlige del af landet vil opleve forholdsvis roligt vejr, ser det ud til, at Bornholm får en fremragende sensommerdag,” tilføjer hun.

Situationen er dog en anden længere mod vest. Over Fyn og Jylland forventes skyerne at hænge ved længere, og der er en fortsat risiko for byger, herunder regn og torden. Mette Zhang uddyber: “Fyn og Jylland vil sandsynligvis opleve de mest vedholdende byger i dag, som kan inkludere både regn og torden.”

Læs også  Sne og glatte veje skaber problemer i morgentrafikken

Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har derfor udsendt en risikomelding for lokale skybrud og torden, gældende for Fyn og Jylland fra kl. 05.15 til kl. 20.00 onsdag aften. Risikomeldingen advarer om, at der lokalt kan falde mellem 15 og 25 millimeter regn på kun 30 minutter.

Selvom bygerne kan være vedholdende i dag, ser det ud til, at opklaringen, der starter mod øst, vil brede sig indover Fyn og Jylland i løbet af dagen. “Det er dog usikkert, hvor langt opklaringen vil nå, inden aften,” bemærker Mette Zhang, der også oplyser, at dagens temperaturer kan variere mellem 18 og 28 grader, med de højeste temperaturer mod øst.

Torsdag venter der en “nydelig og sommerlig” dag med temperaturer op til 28 grader. “Nogle vil måske finde det lidt varmt,” siger Mette Zhang med et smil. Også fredag ser ud til at bringe sol med enkelte lette byger, mens temperaturen vil være mellem 20 og 25 grader.

Læs også  Gummibåd fundet uden personer – politiet efterlyser ejer

Lørdag begynder tørt, men skyer og muligvis flere byger kan komme hen ad dagen. Søndagen starter måske tåget, men der er udsigt til sol, med temperaturer mellem 20 og 26 grader. “Vi ser frem til nogle pæne temperaturer for årstiden,” siger Mette Zhang, og afslutter med en bemærkning om, at vejret muligvis vil blive mere ustadigt, efterhånden som vi bevæger os ind i næste uge.

73-årig død efter påkørsel

18. september 2026

Nyheder

73-årig død efter påkørsel

Loftet over landvindmøller fjernes

18. september 2026

Nyheder

Loftet over landvindmøller fjernes

Knap 84.000 kroner hævet – ni ofre har samme navn

18. september 2026

Nyheder

Knap 84.000 kroner hævet – ni ofre har samme navn

Elg i Nordsjælland spottet i indkørsel

18. september 2026

Nyheder

Elg i Nordsjælland spottet i indkørsel

taxa

18. september 2026

Nyheder

Taxachauffør voldtog passager – også dømt for overgreb mod hustru

Vold mod lærere stiger markant på få år

18. september 2026

Nyheder

Vold mod lærere stiger markant på få år

Mand i kritisk tilstand efter alvorlig påkørsel

17. september 2026

Nyheder

Mand i kritisk tilstand efter alvorlig påkørsel

37-årig fængslet efter voldsomt overfald på kvinde

17. september 2026

Nyheder

37-årig fængslet efter voldsomt overfald på kvinde

Sikandar Siddique mister sin plads på rådhuset

17. september 2026

KENDTE OG KONGELIGE

Sikandar Siddique mister sin plads på rådhuset