DMI melder ud: Snevejr på vej10. januar 2025

DMI melder ud: Snevejr på vej

Del

Snevejr på vej: Sådan bliver vintervejret i Danmark

Fredag eftermiddag bringer vintervejret sig for alvor på banen i flere dele af landet. Det meteorologiske institut, DMI, har delt en opdatering på det sociale medie X, som viser, hvor i landet man kan forvente sne, når weekenden begynder.

Ifølge DMI er det især den østlige del af Danmark, der har størst chance for sne.

»Mod vest byder resten af dagen på sol og enkelte snebyger. Mod øst kommer der spredte snebyger og kun enkelte solstrejf, og Bornholm får efterhånden mere udbredt sne, « skriver instituttet.

Hvor falder sneen?

Et radarkort delt af DMI giver et overblik over, hvor snebygerne ventes at ramme i løbet af eftermiddagen og aftenen. Kortet viser, at sneen primært vil falde i områder som København og Nordsjælland, særligt mellem hovedstaden og Gilleleje. Derudover ser det ud til, at både Falster og dele af Vestsjælland kan forvente snevejr.

I modsætning hertil ser det ud til, at langt størstedelen af Jylland vil slippe for sne. Her meldes der om mere solrigt vejr, afbrudt af enkelte snebyger.

Læs også  Dansker fængslet for kvindedrab

Bornholm gør klar til vinter

Bornholm ser ud til at blive særligt berørt af det vinterlige vejr, hvor sneen ifølge DMI vil brede sig yderligere hen over dagen. Det betyder, at øen må forberede sig på et snedække, der kan give anledning til en vinterlig stemning i weekenden.

DMI’s opdateringer gør det tydeligt, at vi går en kold og snefyldt weekend i møde – i hvert fald i dele af landet.

For nærmere detaljer om vejret i dit område kan du besøge DMI’s officielle hjemmeside eller følge med på deres sociale medier.

Kilde: DMI via det sociale medie X.

tre gange

6. november 2026

Nyheder

Ulovligt udstyr på lastbil: Nu er det sket tre gange

nedrivningsbølge

6. november 2026

Nyheder

200 minkfarme står foran ny nedrivningsbølge

Kvinde dømt for datingsvindel: Snød tre mænd for 450.000 kroner

6. november 2026

Nyheder

Kvinde dømt for datingsvindel: Snød tre mænd for 450.000 kroner

for overgreb

6. november 2026

Nyheder

Plejefar idømt otte års fængsel for overgreb

ulve væk

6. november 2026

Nyheder

Nyt ulveværn på vej til Danmark: Skal skræmme ulve væk

– grænsen var 50

6. november 2026

Nyheder

20-årig kørte 137 km/t – grænsen var 50

– mand dømt

6. november 2026

Nyheder

14 kvinder snydt for 650.000 kroner – mand dømt

Storebæltsbroen får ny overvågning mod droner

6. november 2026

Nyheder

Storebæltsbroen får ny overvågning mod droner

Insekter fundet i julechokolade – tilbagekaldes i hele landet

6. november 2026

Nyheder

Insekter fundet i julechokolade – tilbagekaldes i hele landet