DMI: Tæt tåge flere steder i landet12. november 2024

DMI: Tæt tåge flere steder i landet

Del

Kilde: BT.dk

Forbered dig på Tågefyldte Vejforhold: Kørsel i Udfordrende Vejr Mandag Nat og Tirsdag Morgen

Hvis du skal ud at køre bil mandag nat eller tirsdag morgen, er det vigtigt at være godt forberedt. Store dele af landet vil nemlig opleve nedsat sigtbarhed, hvilket kan gøre kørslen vanskeligere. Dis og tæt tåge er på vej, og det kræver ekstra opmærksomhed fra bilisterne.

Ifølge Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) begyndte vejret allerede mandag aften at skifte karakter. Nordjylland var blandt de første områder, hvor disen indtraf, og her blev sigtbarheden reduceret til mellem en og tre kilometer.

”I Nordjylland er der allerede nu diset, hvilket altså betyder en sigtbarhed på mellem en og tre kilometer,” forklarer Mette Zhang, vagthavende meteorolog hos DMI, i en samtale med B.T.

Og det er ikke kun Nordjylland, der skal forvente nedsat sigtbarhed. Mette Zhang tilføjer, at Sjælland muligvis også vil opleve tåge i løbet af natten, hvilket kan gøre det vanskeligt for bilisterne.

Læs også  DRAMA: 15 mørkklædte mænd skabte utryghed hos fodboldklub

Tåge kan hænge længe i luften

Hvis du skal køre tirsdag morgen, er det vigtigt at vide, at tågen sandsynligvis stadig vil være til stede over mange områder, når dagen begynder. Tæt tåge kan reducere sigtbarheden markant og gøre kørslen mere krævende. Mette Zhang råder derfor bilisterne til at køre forsigtigt og tage sig tid til at tilpasse sig de skiftende vejforhold.

”Man skal selvfølgelig køre efter forholdene,” understreger Mette Zhang. ”Tågen eller disen kan godt blive hængende op ad formiddagen. Det store million dollar spørgsmål er så, om det klarer op og giver solskin, eller om det bare bliver skyet.”

Meteorologen bemærker, at prognoserne er delte: Nogle modeller peger på, at solen vil bryde frem, mens andre forudser en fortsættelse af det grå, skyede vejr.

Kølige temperaturer, men ingen glatte veje

Mandag aften begyndte temperaturen flere steder at falde, især i Nordjylland, hvor målingerne allerede viste omkring to grader. Nattetemperaturerne kan lokalt i centrale dele af Jylland komme helt ned omkring frysepunktet. Dette kan vække bekymring for bilister, der frygter rimglatte veje.

Men ifølge Mette Zhang er der ikke grund til bekymring for glatte veje. ”Vejene er endnu ikke så afkølede, at de ventes at blive glatte i løbet af natten,” forklarer hun.

Læs også  Svømmehal pludseligt lukket efter alvorlig hændelse

Selvom der er risiko for lav sigtbarhed, behøver bilister altså ikke umiddelbart at frygte for glatte veje natten igennem. Men som altid anbefales det at være ekstra opmærksom og køre forsigtigt under disse forhold.

Tips til sikker kørsel i tåge:

  • Sørg for at have tændte nærlys eller tågelys for at forbedre din synlighed.
  • Hold god afstand til forankørende biler.
  • Reducer farten og vær forberedt på pludselige opbremsninger.

Vejrforholdene kræver ekstra forsigtighed, så vær opmærksom og pas godt på, hvis du skal ud at køre i de tidlige morgentimer.

LIGE NU: Vej lukket efter farligt udslip

29. april 2025

Nyheder

LIGE NU: Vej lukket efter farligt udslip

Eksplosion ved neglesalon:

29. april 2025

Nyheder

Eksplosion ved neglesalon: 31-årig varetægtsfængslet for håndgranatangreb

Populær bilproducent tilbagekalder 600.000 biler

29. april 2025

Nyheder

Populær bilproducent tilbagekalder 600.000 biler

Flere elcykeltyverier på samme vej: Har du også fået stjålet din?

29. april 2025

Nyheder

Flere elcykeltyverier på samme vej: Har du også fået stjålet din?

Gods tabt på motorvejen

29. april 2025

Nyheder

Gods tabt på motorvejen

Soldater kørt på hospitalet efter uheld med pansret køretøj under øvelse

29. april 2025

Nyheder

Soldater kørt på hospitalet efter uheld med pansret køretøj under øvelse

Trafikuheld skaber kø på Limfjordsbroen

29. april 2025

Nyheder

Trafikuheld skaber kø på Limfjordsbroen

GPS-sporet pakke afslører 3 kilo hash

29. april 2025

Nyheder

GPS-sporet pakke afslører 3 kilo hash

130 års ostetradition fortsætter: Arla overtager Them Mejeri

29. april 2025

Nyheder

130 års ostetradition fortsætter: Arla overtager Them Mejeri