10. januar 2026Dødsfald i fængsel udløser protest blandt indsatte
Indsatte protesterer efter dødsfald i nordjysk fængsel
Utryghed breder sig blandt indsatte i Kragskovhede Fængsel, som stiller spørgsmål ved den lægehjælp, en medindsat modtog før sin død.
Lørdag eftermiddag samledes indsatte i Kragskovhede Fængsel i Nordjylland til protest efter dødsfaldet af en medindsat fredag. Ifølge flere indsatte er der alvorlig tvivl om, hvorvidt den afdøde modtog den nødvendige lægehjælp i tide.
En indsat fortæller, at hændelsen har skabt utryghed og en trykket stemning blandt de indsatte, som frygter, at lignende situationer kan opstå igen. Protesten skal ses som et udtryk for bekymring over sundhedsberedskabet i fængslet og ønsket om klarhed omkring forløbet op til dødsfaldet.
Myndighederne har endnu ikke offentliggjort nærmere detaljer om dødsårsagen eller eventuelle interne undersøgelser. Det er derfor uvist, om sagen vil føre til ændringer i procedurerne eller en ekstern gennemgang.
Kilde: TV 2 Nord













