Dødsulykken i Flemløse:27. november 2024

Dødsulykken i Flemløse: Dét ved vi, og dét mangler vi svar på

Del

Kilde: Tv2Fyn.dk

Tragisk Ulykke på Flemløse Biogas: To Omkomne og Flere Alvorligt Skadede

En alvorlig arbejdsulykke på biogasanlægget Flemløse Biogas i Glamsbjerg, Assens Kommune, har kostet to personer livet og efterladt flere alvorligt tilskadekomne. Ulykken skete tirsdag aften, og her er et samlet overblik over, hvad vi ved, og hvilke spørgsmål der stadig mangler svar.

Hvad Skete Der?

Tirsdag klokken 18.04 modtog Beredskab Fyn et alarmopkald om en arbejdsulykke på biogasanlægget. Ifølge øjenvidner styrtede en silo sammen under arbejdet. Fyns Politi har senere bekræftet, at ulykken er relateret til arbejde med en silo.

To personer er blevet bekræftet omkommet, og flere er alvorligt såret. Den præcise tilstand for de tilskadekomne er endnu ikke oplyst. Politiet arbejder fortsat på ulykkesstedet for at skabe overblik over situationen.

Hvem Er De Omkomne?

Politiet har endnu ikke frigivet oplysninger om de omkomne, da arbejdet med at underrette de pårørende stadig pågår. Der er heller ikke offentliggjort yderligere oplysninger om de alvorligt tilskadekomne. Politiet har understreget, at alle berørte vil blive informeret, før der gives flere detaljer til offentligheden.

Læs også  Nordjysk mand sigtes for ulovlig taxakørsel

Hvorfor Skete Ulykken?

Ulykken fandt sted på et anlæg, der er under udvidelse. Ifølge Christian Stenskrog, en af partnerne på anlægget, var der tale om arbejde med at støbe et tag til en ny tank. Det er dog uvist, om dette er direkte forbundet med sammenstyrtningen.

Politiet har bekræftet, at de vil undersøge omstændighederne nærmere, og en officiel udmelding om årsagen forventes i de kommende dage. Ulykken rejser spørgsmål om arbejdsforholdene og sikkerhedsprocedurerne på stedet, som nu undersøges af både politiet og Arbejdstilsynet.

Stor Redningsindsats

Redningsindsatsen var omfattende. Vidner beskriver, hvordan op mod 20 udrykningskøretøjer – herunder ambulancer, brandbiler, politibiler og en redningshelikopter – ankom til stedet kort efter ulykken. Helikopteren blev senere observeret flyve fra stedet, sandsynligvis med tilskadekomne. To ambulancer forlod ulykkesstedet med alvorligt tilskadekomne kort efter redningsarbejdet gik i gang.

Placeringen af Ulykken

Flemløse Biogas er beliggende på Karlemosevej 3 i Glamsbjerg, Assens Kommune. Anlægget er et biogasanlæg, der er involveret i produktionen af bæredygtig energi og for nylig har været i gang med en større udvidelse.

Læs også  Mand afgået ved døden

Kan Nogen Stilles Til Ansvar?

Det er endnu uvist, om der kan placeres ansvar for ulykken. Direktør for Flemløse Biogas, Kurt Brusgård Poulsen, har oplyst, at han ikke ønsker at kommentere sagen før onsdag. I mellemtiden vil Arbejdstilsynet og politiet undersøge, om sikkerhedsprocedurerne er blevet fulgt korrekt, og om nogen har handlet uforsvarligt.

Hvad Bliver Det Næste?

Politiets og Arbejdstilsynets efterforskning skal nu kaste lys over hændelsen. Spørgsmålene om, hvordan ulykken kunne ske, og om sikkerhedsforanstaltningerne var tilstrækkelige, står i centrum.

Denne tragiske ulykke fremhæver vigtigheden af sikkerhed på arbejdspladsen, især i risikofyldte sektorer som byggeri og industri. Indtil videre arbejder redningsfolk og myndigheder på højtryk for at sikre området og støtte de berørte.

Artiklen er baseret på oplysninger fra TV 2 Fyn og Fyns Politi.

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

28. april 2025

Nyheder

Målrettet tyveri: Elbiler plyndret for dyrt udstyr

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

28. april 2025

Krimi

Efterlod mobil med stoffer: Flugtforsøg blev dyrt for unge mænd

31-årig kvinde sigtet for vold:

28. april 2025

Nyheder

31-årig kvinde sigtet for vold: Kastede ølkrus i hovedet på betjent

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

28. april 2025

Nyheder

Fra stjålne paller til fængsel: To mænd fanget i nattens mørke

DBU får grønt lys:

28. april 2025

Nyheder

DBU får grønt lys: Ansigtsgenkendelse skal holde hooligans ude af Parken

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

28. april 2025

Krimi

Mand anholdt to gange samme dag for spirituskørsel

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

28. april 2025

Nyheder

Regeringen strammer op: Ulve kan nu skydes hurtigere

I nat sker det: Lyse nætter forvandler Danmark

28. april 2025

Nyheder

I nat sker det: Lyse nætter forvandler Danmark

Natklub dømt for diskrimination:

28. april 2025

Nyheder

Natklub dømt for diskrimination: Mand nægtet adgang på grund af udseende