DRAMA: Grisetransport er kørt ind i en bygning2. september 2024

DRAMA: Grisetransport er kørt ind i en bygning

Del

Grisetransport Kolliderer med Bygning på Sydfyn: Ingen Personskader, Men Betydelige Skader på Bygningen

Mandag formiddag blev en grisetransport involveret i et uheld, hvor lastbilen påkørte en mur ved Gudbjerg på det sydlige Fyn. Uheldet fandt sted under en langsom manøvrering omkring et skarpt hjørne. Ifølge vagtchef Sten Nyland fra Fyns Politi skete kollisionen på et tidspunkt, hvor chaufføren forsøgte at navigere det store køretøj gennem et snævert område.

Selvom sammenstødet med muren var relativt lavhastighed, medførte det alligevel betydelige materielle skader på bygningen. “Muren har det mindre godt,” udtalte vagtchefen, og tilføjede, at det nuværende fokus er på at få lastbilen trukket fri uden yderligere skader på bygningen eller andre omkringliggende strukturer.

Til alt held var ingen personer involveret i ulykken, og de mange grise i transporten undgik også at komme til skade. Chaufføren, som har flere års erfaring med at køre grisetransporter, var naturligvis rystet over hændelsen, men blev ikke fysisk påvirket af kollisionen. Det er endnu uvist, om det bliver nødvendigt at involvere en bygningsinspektør for at vurdere skaderne på muren nærmere.

Læs også  DSB indsætter togbusser på nøglestrækning

Beboerne i området blev kort efter ulykken informeret om situationen, og mange samledes omkring stedet for at følge redningsarbejdet. “Det er ikke hver dag, man ser noget lignende her i Gudbjerg,” udtalte en lokal beboer, som ønskede at være anonym. Redningsholdene forventer, at det vil tage nogen tid at få fjernet lastbilen fra stedet på en sikker måde.

Fyns Politi har oprettet en afspærring omkring området for at sikre, at ingen uautoriserede personer kommer i nærheden, mens arbejdet pågår. Politiet vil efterfølgende foretage en undersøgelse af hændelsesforløbet for at fastslå, om der var forhold, der kunne have været undgået.

Denne hændelse understreger de udfordringer, der kan opstå, når store transporter skal manøvreres gennem mindre byområder, og minder om vigtigheden af både forsigtighed og erfaring i sådanne situationer.

Uheld lukker spor på trafikeret vej

13. august 2025

Nyheder

Uheld lukker spor på trafikeret vej

Sprunget vandrør lukker trafikken

13. august 2025

Nyheder

Sprunget vandrør lukker trafikken

DMI varsler varmebølge – op mod 28 grader

13. august 2025

Nyheder

DMI varsler varmebølge – op mod 28 grader

Markant erhvervsprofil er død

13. august 2025

Nyheder

Markant erhvervsprofil er død

To køretøjer i flammer – to personer indlagt

13. august 2025

Nyheder

To køretøjer i flammer – to personer indlagt

Mand afgået ved døden

13. august 2025

Nyheder

Mand afgået ved døden

Kraftig brand sendte røgsøjle over Nørrebro

13. august 2025

Nyheder

Kraftig brand sendte røgsøjle over Nørrebro

90-årig gennemskuede tricktyveri

12. august 2025

Nyheder

90-årig gennemskuede tricktyveri

Fødevarestyrelsen: Solgt i hele landet - smid det ud omgående

12. august 2025

Nyheder

Fødevarestyrelsen: Solgt i hele landet – smid det ud omgående