
Drastisk fald: Tesla-salget styrtdykker med 76 procent
Nye tal afslører en markant nedgang i Tesla-salget i Tyskland sammenlignet med sidste år.
Salget af Tesla-biler i Tyskland har oplevet et voldsomt dyk. Ifølge friske tal fra februar 2025 er salget faldet med hele 76 procent sammenlignet med samme måned i 2024. Det viser en ny opgørelse, som den norske medie NRK har offentliggjort.
Den drastiske tilbagegang vækker opsigt i en tid, hvor elbilmarkedet ellers er i vækst i store dele af Europa. Eksperter peger på flere mulige årsager til Teslas markante salgssvigt.
Blandt andet nævnes stigende konkurrence fra både europæiske og kinesiske elbilmærker samt ændrede skatteregler og tilskudsordninger i Tyskland.
Tesla har endnu ikke kommenteret det kraftige fald, men tendensen kan være et tegn på, at det tyske marked er ved at ændre sig. Det bliver spændende at følge udviklingen de kommende måneder, hvor elbilproducenterne kæmper om markedsandele i Europas største bilmarked.
Kilde: NRK.