14. februar 2026DSB forlænger togproblemer – tusindvis af pendlere påvirket
Færre myldretidstog: DSB forlænger midlertidig køreplan
Mangel på køreklare togsæt rammer pendlertrafikken frem til 20. februar
DSB forlænger perioden med reduceret drift i myldretiden på flere af landets mest trafikerede strækninger. Årsagen er fortsat mangel på køreklare togsæt, oplyser selskabet på sin hjemmeside.
Den midlertidige køreplan gælder nu frem til og med fredag den 20. februar og berører forbindelser mellem København, Kalundborg, Odense, Roskilde, Slagelse, Fredericia og Aarhus. Det betyder, at der i myldretiden kører færre tog end normalt, hvilket kan give øget trængsel og længere rejsetid for pendlere.
Ifølge DSB arbejder man løbende på at få flere togsæt klargjort, men udfordringer med vedligeholdelse og materielkapacitet gør, at den normale drift endnu ikke kan genoptages fuldt ud.
Opfordring til at tjekke Rejseplanen
DSB opfordrer passagerer til at holde sig opdateret via Rejseplanen eller DSB’s egne kanaler, da aflysninger og ændringer kan forekomme med kort varsel. Rejsende i myldretiden bør desuden overveje at tage et tidligere eller senere tog, hvis det er muligt, for at undgå de mest belastede afgange.
For mange pendlere på især Sjælland og Fyn kan ændringerne få betydning i hverdagen, hvor togtrafikken spiller en central rolle i transporten til og fra arbejde og studie.
DSB oplyser, at man forventer gradvist at kunne genindsætte flere tog, når situationen med materiellet forbedres.
Kilde: DSB’s hjemmeside.













