19. november 2025
Efter 39 dages evakuering: Nu kan beboerne endelig vende hjem
Fynske beboere får endelig lov at vende hjem efter lang evakuering
188 lejligheder stod tomme i over en måned – nu er der grønt lys til tilbageflytning
De sidste beboere fra Munkebjerg Park i Odense kan nu se frem til endelig at komme tilbage i deres hjem. Det oplyser TV 2 Fyn, som har fulgt sagen siden den omfattende evakuering den 10. oktober.
I alt blev 188 lejligheder fordelt på fem boligblokke akut ryddet, efter eksperter vurderede, at bygningernes fundament ikke var sikkert. Evakueringen skete med få timers varsel, og beboerne blev midlertidigt indlogeret på hotel – med løftet om, at de kun skulle være væk i omkring fem dage.
Virkeligheden blev en helt anden. Undersøgelserne af de ustabile fundamenter viste sig mere omfattende end først antaget, og beboerne har måttet leve midlertidigt i hele 39 dage, mens teknikere, ingeniører og kommunen arbejdede på at sikre bygningerne.
Nu er der dog lys for enden af tunnelen. De sidste rapporter viser, at konstruktionerne igen er stabile nok til beboelse, og genhusningen kan sættes i bero.
Beboere, der har boet på hotel i mere end fem uger, beskriver forløbet som både frustrerende og utrygt. Mange har skulle balancere hverdag, arbejde og familieliv uden adgang til deres egne ting.
Tilbageflytningen sker gradvist, og de første beboere får nøglerne allerede i den kommende uge.
Kilde: TV 2 Fyn













