23. september 2026Efter 400 år: Nu får heksene et mindesmærke
Helsingør mindes kvinder, der blev brændt som hekse
Et mørkt kapitel i Danmarkshistorien får nu et synligt mindesmærke. Fredag afsløres en mindeplade ved Helsingør Rådhus til ære for de kvinder, der blev dømt og henrettet for trolddom for flere hundrede år siden.
Helsingør Kommune vil nu sætte fokus på en dyster del af byens historie. Fredag den 25. september bliver en ny mindeplade afsløret ved rådhuset i Helsingør.
Mindepladen skal ære de kvinder, der i 1500- og 1600-tallet blev anklaget for hekseri og senere dømt til døden.
Det skriver Sjællandske Medier.
Afsløringen finder sted i forbindelse med Kulturnatten, hvor borgmester Benedikte Kiær står for den officielle indvielse.
Otte kvinder blev brændt på bålet
Helsingør var blandt de danske byer, hvor trolddomsforfølgelserne fik alvorlige konsekvenser.
I årene 1625 og 1626 kulminerede forfølgelserne i byen. Her blev otte kvinder dømt til døden og brændt på bålet efter anklager om trolddom.
Flere af kvinderne sad fængslet i rådhusets kælder, mens deres sager blev behandlet.
Kælderen eksisterer stadig og omtales i dag som heksekælderen.
Den sidste kendte henrettelse for trolddom i Helsingør fandt sted i 1642.
Borgmester: Et mørkt kapitel i historien
Ifølge Helsingørs borgmester, Benedikte Kiær, er det vigtigt at mindes de kvinder, der mistede livet under hekseforfølgelserne.
Hun beskriver begivenhederne som et mørkt kapitel i både Danmarks og Helsingørs historie.
Derfor bliver mindepladen placeret ved den tidligere nedgang til rådhusets heksekælder.
Placeringen skal skabe en direkte forbindelse mellem mindesmærket og de historiske begivenheder, der fandt sted på stedet.
Mindepladen bliver samtidig en permanent påmindelse om en tid, hvor anklager om trolddom kunne føre til fængsling og dødsstraf.
Borgere inviteres indenfor i heksekælderen
Mindepladen afsløres fredag den 25. september klokken 17.45 ved Helsingør Rådhus på Stengade 59.
Efter indvielsen bliver der mulighed for at komme med på en rundvisning i rådhuset.
Her kan besøgende blandt andet opleve den historiske heksekælder og høre mere om de kvinder, der blev fængslet og henrettet.
En repræsentant fra Museum Helsingør vil desuden fortælle om hekseafbrændingerne og den historiske baggrund.













