Efter 60 år i Danmark:21. januar 2025

Efter 60 år i Danmark: Ikonisk køkkengrejs-gigant konkurs

Del

Konkursen rammer sælgere og trofaste kunder hårdt

Efter mere end seks årtier i Danmark er Tupperware Nordic nu konkurs, hvilket betyder, at danske konsulenter ikke længere kan få nye varer til landet. Beskeden er stadig svær at begribe for en af Nordens bedste sælgere, Mona Sandbæk Larsen fra Ejsing, som i 16 år har dedikeret sit arbejdsliv til de ikoniske plastikbeholdere.

Et liv med Tupperware – nu er det slut

Farverige plastikskåle, dejskrabere og praktiske køkkenredskaber har altid været en del af Mona Sandbæk Larsens liv. Som barn sad hun skjult bag sofaen og lyttede til latteren fra de Tupperware-parties, hendes mor afholdt for naboer og venner.

I voksenlivet har passionen fulgt hende, og de seneste otte år har hun solgt Tupperware på fuld tid. Men nu er det snart slut. Konkursen, som er registreret i Statstidende, betyder, at Mona ikke længere kan bestille nye varer – en realitet, hun stadig har svært ved at acceptere.

“Jeg kan ikke forestille mig et liv uden Tupperware. Jeg kan ikke forstå, at vi er kommet dertil,” fortæller hun med tydelig vemod.

Læs også  Kvinde i kritisk tilstand: Mand anholdt

Sidste chance for at købe Tupperware i Danmark

Som en af de få sælgere har Mona Sandbæk Larsen sit eget private lager, hvilket giver hende mulighed for at sælge lidt endnu. Hun holder fortsat Tupperware-parties og åbner i januar en pop-up butik i Viborg. Men hvor længe hun kan fortsætte, afhænger af, hvor hurtigt varerne bliver solgt.

“Det er lidt hårdt. Jeg har været i de samme hjem i mange år, og nu ved jeg ikke, hvad fremtiden bringer.”

Én af de trofaste kunder er Birgitte Olesen fra Ejsing, der har været værtinde for Tupperware-parties i over 25 år. For hende og veninderne er det en trist afslutning på en epoke.

“Det har altid været en hyggelig måde at samles på. Det bliver et stort savn,” siger hun, mens veninden Anita Pedersen supplerer: “Jeg har skufferne fyldt med Tupperware, og nu kan jeg ikke engang få mere.”

Dette belyser TV Midtvest. 

Tupperware – mere end bare plastik

Siden Tupperware kom til Danmark i 1962, har produkterne været en fast bestanddel i mange hjem. Mona Sandbæk Larsen kender kunder, der stadig bruger beholdere, de købte i 1960’erne.

Læs også  Alvorlig trafikulykke: 22-årig ung mand dømt for uagtsomt manddrab

For Mona har salget aldrig kun handlet om plastikbeholdere – men også om bæredygtighed, klima og kampen mod madspild.

“Jeg har en kunde, der købte sine første beholdere i 1963. Hun bruger dem stadig hver dag, og i al den tid har hun sparet miljøet for engangsemballage,” siger Mona og understreger fordelene ved de holdbare produkter: “Maden holder længere, vi sparer på plastikken, og vi mindsker madspild.”

Hvad nu?

Mona Sandbæk Larsen havde forestillet sig, at Tupperware skulle være hendes sidste job, inden pensionen. Nu må hun se sig om efter en ny vej i arbejdslivet, når hendes lager er tømt.

“Jeg ved endnu ikke, hvad fremtiden bringer. Men én ting er sikkert – det bliver svært at sige farvel til Tupperware.”

Kilde: TV MIDTVEST

Strømafbrydelse rammer over 1.600 husstande

9. februar 2026

Nyheder

Strømafbrydelse rammer over 1.600 husstande

kommunen i aktion

8. februar 2026

Nyheder

weekendens kritik får konsekvenser: 160 køretøjer på gaden – nu ryddes cykelstierne

To personer fundet døde

8. februar 2026

Nyheder

To personer fundet døde

Flugt fra flammerne: 80 køer slap løs

8. februar 2026

Nyheder

Flugt fra flammerne: 80 køer slap løs

Fik millioner under corona – nu kan regningen blive fængsel

8. februar 2026

Nyheder

Fik millioner under corona – nu kan regningen blive fængsel

Politisk opgør med farlig kørsel: Reglerne strammes nu

8. februar 2026

Nyheder

Politisk opgør med farlig kørsel: Reglerne strammes nu

Vinteren viser tænder igen – op til 5 cm sne på vej i dag

8. februar 2026

Nyheder

Vinteren viser tænder igen – op til 5 cm sne på vej i dag

Advarsel til bilister: Sort is og genfrysning kan gøre vejene spejlglatte

8. februar 2026

Nyheder

Advarsel til bilister: Sort is og genfrysning kan gøre vejene spejlglatte

45 evakueret: Brand raser – myndigheder kæmper mod tiden

8. februar 2026

Nyheder

45 evakueret: Brand raser – myndigheder kæmper mod tiden