Efterlyst mand fundet død13. oktober 2024

Efterlyst mand fundet død

Del

Kilde Nordjyske.dk

Savnet 68-årig mand fundet død i skovområde ved Frederikshavn: Politiet bekræfter tragisk hændelse

Den 68-årige mand fra Frederikshavn, som har været forsvundet siden den 17. juli, er nu fundet død. Manden, der blev efterlyst af Nordjyllands Politi fire dage efter sin forsvinden, blev genstand for en storstilet eftersøgning, der involverede både politi, pårørende og frivillige fra Missing People, en organisation, der hjælper med at lede efter savnede personer.

På trods af den massive indsats, som også strakte sig ud over Danmarks grænser, lykkedes det ikke at finde manden. Den 24. juli blev den officielle eftersøgning indstillet, da alle spor var udtømt.

Eftersøgning afløst af stilhed

Efter eftersøgningen blev afsluttet, var der længe stille omkring sagen. Hverken politiet eller de involverede organisationer kunne finde nye spor, der kunne bringe dem nærmere en afklaring. Det skabte frustration og uro hos de pårørende, som ventede i uvished.

Uventet opdagelse

Lørdag morgen blev der dog bragt ny udvikling i sagen, da en jæger i et skovområde mellem Strandby og Elling gjorde et makabert fund. Jægeren opdagede en afdød person og kontaktede straks politiet. Politiet rykkede ud til stedet og har nu med stor sikkerhed identificeret den afdøde som den savnede 68-årige mand fra Frederikshavn.

Læs også  LIGE NU: Ib er forsvundet - politiet beder om hjælp

Vagtchef Christian Tilsted fra Nordjyllands Politi udtaler: “Vi er så sikre på, som vi kan være, at der er tale om den mand, vi efterlyste den 21. juli.” Han tilføjer, at der ikke er mistanke om noget kriminelt: “Vi betragter det som en tragisk hændelse.”

Pårørende underrettet

De pårørende til den afdøde er blevet informeret om fundet og den tragiske udgang. Politiet fortsætter med at efterforske sagen for at fastslå de nøjagtige omstændigheder omkring dødsfaldet, men der er ikke nogen indikationer på, at der skulle ligge en forbrydelse bag.

Den tragiske hændelse sætter et punktum for en flere uger lang eftersøgning, der efterlod både politiet og de pårørende uden svar i lang tid.

Hvem sendte gækkebrevet? Politiet står Uden Spor

21. april 2025

Nyheder

Hvem sendte gækkebrevet? Politiet står uden spor

ambulance rykkede ud

21. april 2025

Nyheder

Sammenstød på E20 skabte kaos – ambulance rykkede ud

Isabellas royale fødselsdagsgave:

21. april 2025

KENDTE OG KONGELIGE

Luksusgave til prinsesse Isabella: Skatteyderne betaler

Mand fik kaffen galt i halsen – opdagede sin stjålne bil i fuld fart forbi huset

21. april 2025

Krimi

Mand fik kaffen galt i halsen – opdagede sin stjålne bil i fuld fart forbi huset

Alvorlig ulykke: Varevogn bragede ind i fyldt bus

21. april 2025

Nyheder

Alvorlig ulykke: Varevogn bragede ind i fyldt bus

14-årig dræbt af løve

21. april 2025

Nyheder

14-årig dræbt af løve

Stor politiaktion i København: Flere veje spærret - 'Find andre veje'

21. april 2025

Nyheder

Stor politiaktion i København: Flere veje spærret – ‘Find andre veje’

Politiet efterlyser vidner

21. april 2025

Nyheder

Ung mand stukket ned på åben gade – Politiet efterlyser vidner

Spor spærret - kør med forsigtighed

20. april 2025

Nyheder

Spor spærret – kør med forsigtighed